^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 33029.
44.1% (14577)
28.2% (9323)
27.6% (9129)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Rekonstrukce budov

Budky pro netopýry

Budky vyráběné z dřevobetonové směsi
jsou vyzkoušené, netopýry obsazované a běžně používané při rekonstrukcích domů především v sousedním Německu. Budky mají dobré tepelně izolační vlastnosti a jsou určené k umístění jak na panelové, tak na cihlové domy. Lze je opatřit stejným nátěrem či omítkou jakou má okolní plocha, takže na budově nejsou nápadné a viditelný je pouze vletový otvor.

Existují různé typy budek, které mohou být použity např. jako tzv. „průlezný tunel“ k zajištění přístupu do původního úkrytu nebo jako náhradní úkryty za původní škvíry a dutiny, které nebylo možné během rekonstrukce domu zachovat. Lze je však využít i k vytvoření nových potenciálních úkrytových možností pro netopýry jak na opravovaných domech, tak na novostavbách.

Záměr umístění budky je vždy vhodné předem konzultovat s odborníky, aby vynaložené úsilí mělo smysl a netopýrům skutečně pomohlo.

Budky do zateplení
Některé typy budek jsou svými rozměry přizpůsobené tak, že se dají zcela začlenit do tepelně izolační vrstvy. Budka se na stěnu domu připevňuje pomocí lepidla stejně jako polystyrenová izolační vrstva, případně je možné použít připevnění pomocí kovových nástavců a šroubů umístěných z boku. Následně se potáhne perlinkou, ve které je vystřižen vletový otvor do budky, a opatří stejnou povrchovou úpravou jako okolní plocha.

  
Ukázka budky do zateplení od firmy Naturschutzbedarf Strobel.
Rozměry: šířka 410 mm, výška 365 mm, hloubka 80 mm, hloubka vnitřního prostoru 30 mm.

Budky pro rorýse a netopýry na panelových domech ve městě Schmölln, Německo.


Průlezné budky
Tyto budky nemají zadní stěnu a dají se proto použít také jako průlezka např. do původního úkrytu netopýrů ve spáře mezi panely. Budka se na stěnu domu připevňuje pomocí kovových nástavců a šroubů umístěných z boku, případně lze začlenit přímo do zdi novostavby. Následně se opatří stejnou povrchovou úpravou jako okolní plocha. Budky tohoto typu se dají sestavovat na sebe – vnitřní prostor budky je členěný tak, že v zadní části po sestavení vzniká jedna velká společná dutina a v přední části je vždy ještě jedna užší škvíra pro menší duhy netopýrů.
   
Ukázka průlezné budky od firmy Naturschutzbedarf Strobel.
Rozměry budky: výška 240 mm, šířka 210 mm a hloubka 120 mm, hloubka vnitřních prostor - přední štěrbina 32 mm, zadní dutina 50 mm.

Ukázka umístění budek na domě.


Další typy budek
Nabídku různých typů budek a ukázky jejich instalace naleznete například zde:
http://www.naturschutzbedarf-strobel.de/online-shop.html
http://www.schwegler-natur.de/index.php?main=produkte&sub=fledermaus

Kde je možné koupit netopýří budky?
Prozatím jsou budky dováženy pouze z Německa, v ČR není spolehlivý výrobce. ČESON spolupracuje s německými kolegy a jsme schopni nákup budek zprostředkovat. Pokud byste měli o budky zájem nebo znali nějakého zájemce o výrobu, napište nám na netopyr@ceson.org.

Tip pro zvýšení pravděpodobnosti obsazení budky netopýry
Před instalací budek doporučuje výrobce potřít nebo vypláchnout zevnitř budku směsí vytvořenou z netopýřího trusu a vody. Díky této proceduře bude budka patřičně cítit, čímž by se měla zvýšit její atraktivita pro netopýry (aneb „tam, kde už někdo bydlel, by přece nemuselo být špatně...“)

Vliv umístění budek na vlastnosti zateplení domu

vyjádření tepelného auditora (doc)