^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 33029.
44.1% (14577)
28.2% (9323)
27.6% (9129)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2024

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Netopýří večírky online - 5. díl: O detektorování [19.3.2024]
Netopýři se potmě orientují pomocí echolokace - vydávají pro lidské ucho neslyšitelné výkřiky a na základě analýzy jejich ozvěny poznávají prostor kolem sebe. Díky ultrazvukovým detektorům dokážeme i my jejich hlasy zaznamenat a zkoumat. Jak tyto přístroje fungují, jak s nimi můžeme pracovat, co nám mohou a nemohou pomoci zjistit a jak se metoda detektorování využívá ve výzkumu a ochraně netopýrů? To vše se dozvíte od Ing. Martina Ceľucha, Ph.D. v rámci dalšího Netopýřího večírku online, který proběhne ve čtvrtek 18. dubna od 18,00 hod. na platformě ZOOM. Podrobnější informace a pokyny pro přihlášení zde.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON 2024 [13.3.2024]
Srdečně zveme všechny členy na 32. valnou hromadu ČESON, která se uskuteční v sobotu 13. dubna 2024 na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, v budově ve Viničné 7. Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Videa o praktické ochraně netopýrů [5.3.2024]
Na youtube kanálu ČESON postupně přibývají videa s jednoduchými návody, jak můžete netopýry pozorovat nebo je pomoct chránit. První z nich ukazuje, jak postupovat při nálezu zraněného netopýra. Druhé je věnované ochraně netopýrů ve stromových úkrytů. V nejnovějším videu se dozvíte, jak netopýrům připravit náhradní úkryt v podobě dřevěné budky. Videa vznikají v rámci projektů spolufinancovaných Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Nový pracovní list pro děti "Netopýři ve městě" [1.3.2024]
Netopýři často žijí v blízkosti člověka, a to nejen na vesnicích či samotách, ale překvapivě také ve městech. Nevyhýbají se ani centru Prahy či dalších rušných velkoměst. Jaké úkryty zde netopýři využívají, co je ve městě ohrožuje a jak jim můžeme pomoci - s tím vším se děti seznámí díky novému pracovnímu listu. Ke stažení včetně správného řešení je na webu napude.sousednetopyr.cz. K dispozici jsou zde také dříve vydané pracovní listy o netopýrech na hradech a zámcích, v parcích a v podzemí. Výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Akce pro veřejnost v březnu a dubnu [28.2.2024]
Po zimě pro vás opět chystáme řadu akcí, kde se děti i dospělí budou moct setkat s netopýry a seznámit s jejich zajímavým životem. V sobotu 23.3. proběhne tradiční Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních. V neděli 7.4. se v Říčanech koná Netopýří odpoledne. Další akce budou spojené s oslavami Dne Země - 20.4. v Praze v Toulcově dvoře, 23.4. v Centrálním parku v Praze - Stodůlkách. V sobotu 27.4. bude stánek ČESON součástí programu Víkendu otevřených dveří v Kroužkovací stanici Národního muzea v Praze - Hostivaři. Od poloviny dubna bude také probíhat prezentace putovní výstavy Netopýři tajemní a zranitelní, a to hned na dvou místech - v Mladé Boleslavi a v Lomnici nad Popelkou. Sledujte kalendář akcí, kam postupně přibývají jednotlivé pozvánky.
Vzdělávací webinář "Netopýři na půdách - rekonstrukce a řešení problémů" [18.1.2024]
Zveme pracovníky úřadů památkové péče, stavebních odborů, správce sakrálních staveb a dalších památkově chráněných budov, architekty, projektanty i všechny ostatní zájemce na odborný webinář, který se uskuteční 29. února 2024. Jeho náplní je seznámení s vhodnými postupy při plánované rekonstrukci budovy obývané netopýry a osvědčenými způsoby řešení případných problémů spojených s jejich výskytem. Na webinář je třeba se předem přihlásit, podrobnosti najdete v pozvánce. Akce probíhá s podporou mezinárodního projektu LIFE Podkowiec Plus a projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
PF 2024 [2.1.2024]
Děkujeme za podporu a přejeme všem pevné zdraví a hodně štěstí v novém roce! PF 2024