^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36079.
43.4% (15671)
28.5% (10286)
28.1% (10122)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Kalendář akcíZa zvířecími sousedy – rorýsi, jiřičky a netopýři ve Veselí nad Lužnicí [12.7.2024]
Pozorování synantropních druhů ptáků a netopýrů (pomocí ultrazvukových detektorů), seznámení s jejich biologií a problematikou ochrany, ukázka handicapovaných netopýrů. Vedou RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D. a Mgr. Miroslav Bažant. Sraz účastníků v 18:30 hod. v BLatském muzeu - Weisově domu na náměstí. S sebou doporučujeme dalekohled, případně baterku. Pořádá ČESON a Blatské muzeum v Soběslavi v rámci cyklu exkurzí Přírodou krok za krokem. Akce je součástí projektu "Pod jednou střechou s netopýry", který podpořilo Ministerstvo životního prostředí, akce nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Jarní exkurze za netopýry do pražských parků [5. a 13. června 2024]
Srdečně zveme na tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, které se konají 5.6. ve Stromovce a 13.6.2024 v Milíčovském lese, a to vždy od 21:00 hod. Součástí programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného Hl. m. Prahou a Ministerstvem životního prostředí. Vstup je zdarma.
Netopýři na Veletrhu vědy v Praze [30.5.-1.6.2024]
Přijďte na největší vědeckou událost v Česku! Od čtvrtka 30. května do soboty 1. června 2024 se v pražských Letňanech koná tradiční veletrh pořádaný Akademií věd ČR. Chybět nebude ani stánek seznamující s možnostmi výzkumu a ochrany netopýrů. Děti i dospělé čekají zábavné aktivity a mnoho zajímavostí ze života létajících savců. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného Hl. m. Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Celý program veletrhu je na webu www.veletrhvedy.cz.
Netopýři na festivalu Proměny v Ralsku [25. května 2024]
V sobotu 25. května 2025 se koná multižánrový festival Proměny připomínající pohnuté osudy obcí v oblasti Ralska. Na programu je hudba, divadlo, land art, performance, tvořivé workshopy, ale také setkání s netopýry. Více v pozvánce a na webu festivalu. Aktivity s netopýry jsou součástí projektu podpořeného Ministerstvem životního prostředí.
Naši sousedé netopýři - beseda s vycházkou [23. května 2024]
Beseda o netopýrech, setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry a následná vycházka do Stromovky, kde budeme sledovat lovící netopýry pomocí ultrazvukového detektoru. Proběhne ve čtvrtek 23.5.2024 od 19:00 hod. v Centru popularizace ochrany přírody U studánky poznání na Praze 7. Organizováno ve spolupráci s Českou koalicí pro ochranu biodiverzity (CCBC). Více v pozvánce. Na akci je nutné se předem registrovat zde.
Instruktážní vycházky k programu Netopýří výzkumníci [14. a 21. května 202]
Pro učitele a lektory, kteří by chtěli využít naše badatelské batůžky v rámci programu Netopýří výzkumníci, jsme připravili další instruktážnívycházky. Během nich se naučí základy práce s ultrazvukovými detektory, vyzkouší si určování netopýrů podle hlasů přímo v terénu a získají více informací o vzdělávacím programu a možnostech jeho využití při práci s dětmi. Vycházky se konají 14. května v Mladé Boleslavi (pozvánka) a 21. května v Praze (pozvánka). Kapacita akcí je omezená, je třeba se předem přihlásit (odkaz je uveden v pozvánce). Účast na akci je díky projektu spolufinancovanému Hl. městem Prahou, SFŽP ČR  a MŽP na základě rozhodnutí ministra životního prostředí zdarma.
Netopýři na Víkendu otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM [27. dubna 2024]
O víkendu 27.-28. dubna 2024 se veřejnosti otvírá areál Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze - Hostivaři. Na programu budou ukázky kroužkování ptáků, poznávání rostlin a hmyzu. V sobotu bude připraveno také setkání s živými netopýry a drobné aktivity pro děti s netopýří tématikou. Návštěvníci se mohou zároveň zapojit do poznávání přírody hlavního města v rámci mezinárodní soutěže City Nature Challenge. Více v pozvánce a na webu Národního muzea. Stanoviště ČESON je součástí projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
City Nature Challenge 2024 [26.-29. dubna 2024]
I příroda ve městě je krásná a zajímavá. Podělte se o svoje pozorování a zúčastněte se ve dnech 26.- 29. dubna 2024 celosvětové výzvy City Nature Challenge! Stačí vyfotit rostlinu, živočicha či houbu a svůj snímek (či snímky) poslat pomocí aplikace iNaturalist do celosvětové databáze. Pokud si nebudete jistí určením druhu, nemusíte mít obavy, aplikace s identifikací pomůže. Záznamy navíc dodatečně ověřují také odborníci. V ČR se letos do akce zapojí Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, nově také Ostrava a mikroregion Veselsko. Které město bude mít nejvíce pozorování a nejvíce vyfotografovaných druhů? Podrobnosti najdete zde.
Netopýři na Dni Země v Praze 13 [23. dubna 2024]
Městská část Praha 13 zve na tradiční vzdělávací akci Den Země, která se koná v Centrálním parku Prahy 13 u Stodůleckého rybníka v úterý 23.4.2024 od 9.30 do 14.00. Na místě budou připravena stanoviště se soutěžemi, hrami pro děti a informačními materiály k environmentálním tématům. Nebude chybět také stanoviště České společnosti pro ochranu netopýrů. Více v pozvánce a na webu městské části. Netopýří stanoviště je součástí projektů spolufinancovaných Hlavním městem Prahou a MŽP ČR.
Netopýři na Dni Země v Toulcově dvoře [20. dubna 2024]
V sobotu 20. dubna 2024 odpoledne bude v Toulcově dvoře probíhat tradiční oslava Dne Země, tentokrát spojená i s oslavou 30. výročí existence ekocentra. Návštěvníky čeká bohatý program. Jedním ze stanovišť bude také informační stánek ČESON s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů. Více na webu Toulcova dvora a v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektů spolufinancovaných Hlavním městem Prahou a MŽP ČR.
Netopýří večírky online - 5. díl: O detektorování [18. dubna 2024]
Netopýři se potmě orientují pomocí echolokace – vydávají pro lidské ucho neslyšitelné výkřiky a na základě analýzy jejich ozvěny poznávají prostor kolem sebe. Díky ultrazvukovým detektorům dokážeme i my jejich hlasy zaznamenat a zkoumat. Jak tyto přístroje fungují, jak s nimi můžeme pracovat, co nám mohou a nemohou pomoci zjistit a jak se metoda detektorování využívá ve výzkumu a ochraně netopýrů? To vše se dozvíte od Ing. Martina Ceľucha, Ph.D. v rámci dalšího Netopýřího večírku online, který proběhne ve čtvrtek 18. dubna od 18,00 hod. na platformě ZOOM. Podrobnější informace a pokyny pro přihlášení zde.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Mladé Boleslavi [16.4.-9.5.2024]
Od 16. dubna do 9. května 2024 můžete zhlédnout výstavu, která ukazuje pestrost našich netopýrů, ale i příčiny jejich ohrožení a možnosti ochrany, v ekocentru Zahrada v Mladé Boleslavi. Více v pozvánce. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. POZOR: z technických důvodů bude výstava ukončena 9.5. (oproti původně uvedenému termínu 19.5.).
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Lomnici nad Popelkou [15.4.-24.5.2024]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem je od 15. dubna do 24. května 2024 k vidění na zámku v Lomnici nad Popelkou. Podrobnosti v pozvánce a na webu Kulturního a informačního centra Lomnice nad Popelkou. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří odpoledne v Říčanech [7. dubna 2024]
V neděli 7. dubna 2024 přijďte do Muzea Říčany. Čeká vás odpoledne s netopýry - setkáte se s ochočenými hendikepovanými netopýry, dozvíte se spoustu zajímavostí o životě létajících savců. Pro děti bude připravena netopýří stezka s úkoly a odměnou. Více v pozvánce. Omlouváme se, akce je již OBSAZENA, další termín v jednání.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [23. března 2024]
Netradiční prohlídka Javoříčských jeskyní, při které se návštěvníci dozví spoustu zajímavostí ze života letounů. Prohlídky se konají v sobotu 23. března 2024 od 10 a 13 hodin. Na akci je nutné se předem objednat. Více v pozvánce. Omlouváme se, akce je již OBSAZENA. Další možnost budou mít zájemci na podzim v rámci Uspávání netopýrů. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Humpolci [1.-29. února 2024]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 1. do 29. února 2024 k vidění v Muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. Podrobnosti v pozvánce a na webu muzea. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří večírky online - 4. díl: O hibernaci [23. listopadu 2023]
Během listopadu netopýři postupně upadají do zimního spánku. Tomuto tématu bude věnován další díl z cyklu popularizačních webinářů "Netopýří večírky", na který vás srdečně zveme. Dozvíte o dramatických změnách, které během zimního spánku nastávají v těle letounů, i jakými metodami tento fenomén vědci zkoumají. Webinář se koná ve čtvrtek 23. listopadu 2023 od 18 hodin na platformě ZOOM. Přednášet bude doc. Jan Zukal, Dr., MBA, ředitel Ústavu obratlovců AV ČR. Podrobnější informace zde.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [11. listopadu 2023]
Během listopadu se netopýři ukládají k zimnímu spánku. Využijte příležitost a navštivte poslední letošní akci, při které se seznámíte s jejich nevšedním životem. „Uspávání netopýrů“ v Javoříčských jeskyních se koná v sobotu 11. listopadu 2023 v 10 a 13 hodin. Prohlídka jeskyně s průvodcem je doplněna poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončena zajímavou prezentací. Na prohlídky je nutné se předem objednat. Více v pozvánce. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Podzimní slavnosti na hradě Valdštejn [28. října 2023]
V sobotu 28.10.2023 se na hradě Valdštejn koná závěrečná akce sezóny, která se ponese ve znamení oslav přírody a lesa. Součástí programu bude i informační stánek přibližující zajímavý život netopýrů - přímo na hradě totiž každoročně sídlí letní kolonie vrápenců malých. Více v pozvánce a na webových stránkách hradu. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři v Pevnosti duchů [27.-28. října 2023]
Pevnost poznání v Olomouci se ve dnech 27. a 28. října 2023 promění v Pevnost duchů. Až do 22 hod. čeká návštěvníky strašidelný program. Oba večery (17-22 hod.) se můžete těšit i na setkání s tajuplnými živočichy - netopýry. Více v pozvánce a na webu Pevnosti. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Stromových slavnostech ve Zlíně [19. října 2023]
Ve Zlíně se ve čtvrtek 19. října 2023 konají Stromové slavnosti. V rámci bohatého programu nebude chybět ani stánek s netopýří a ptačí poradnou, kde se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkají se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Dni stromů v Praze 13 [5. října 2023]
Městská část Praha 13 zve na tradiční Den stromů, který se koná v Centrálním parku Prahy 13 u Stodůleckého rybníka ve čtvrtek 5.10.2023 od 9.30 do 13.00. Na místě budou připravena stanoviště se soutěžemi, hrami pro děti a informačními materiály. Nebude chybět také stanoviště České společnosti pro ochranu netopýrů. Více v pozvánce a na webu městské části. Netopýří stanoviště je součástí projektů spolufinancovaných Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Přednáška o netopýrech ve Strakonicích [3. října 2023]
Šmidingerova knihovna Strakonice srdečně zve všechny zájemce na přednášku o zajímavém životě létajících savců, kteří často žijí v naší těsné blízkosti. Akce se koná v úterý 3.10.2023 v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Prahou za přírodou: Za pražskými netopýry [26. září 2023]
Začátek podzimu je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 26.9.2023 na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Pozor: na vycházku je nutné se předem přihlásit. Více v pozvánce. Exkurze je součástí cyklu pořádaného Národním muzeem. Akce je součástí projektů podpořených Hl. m. Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Sousedské moštování s netopýry v Praze 1 [23. září 2023]
Spolek NERUDA zve na Sousedské moštování ve Vojanových sadech. Kromě čerstvého moštu z petřínských jablek vás čeká koncert, divadlo pro děti, výtvarná dílna a mnoho dalšího. Chybět nebudou ani aktivity přírodovědné - ukázka kroužkování ptáků a netopýří stanoviště. Více v pozvánce. Program s netopýry je součástí projektů podpořených Hl. m. Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Večerní vycházka za netopýry na pražskou Kampu [13. září 2023]
Poznejte park Kampa z trochu jiné perspektivy! Ve spolupráci se spolkem Femancipation zveme na vycházku, která se koná ve středu 13.9.2023. Společně budeme pozorovat lovící netopýry pomocí ultrazvukového detektoru a k vidění bude i ochočený hendikepovaný netopýr. Více v pozvánce. Akce je součástí projektů spolufinancovaných Prahou 1 a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Dny stromů v Praze - tři akce s netopýry [5., 20., 25. 9. 2023]
Lesy hlavního města Prahy zvou na Dny stromů. Hlavní celodenní program je připraven na středu 20.9.2023 v Kunratickém lese, kde se děti i dospělí budou moct dozvědět spoustu zajímavostí o stromech, lese a jeho obyvatelích. Součástí akce bude také stanoviště České společnosti pro ochranu netopýrů. Kromě toho probíhají po celé září různé tématicky zaměřené exkurze. Dvě z nich jsou večerní vycházky za pražskými netopýry, které se konají ve Stromovce v úterý 5.9.2023 a v pondělí 25.9.2023. Pozor: na vycházky je nutné se předem přihlásit. Více na webu LHMP. Akce s netopýry jsou součástí projektu ČESON spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [2. září 2023]
V rámci programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 2. září 2023, bude připraveno také stanoviště věnované netopýrům. Velké i malé tu čeká zajímavé povídání o životě nočních savců. Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu v Novém Jičíně [30.8.-29.10.2023]
Od konce srpna do konce října 2023 můžete zhlédnout výstavu, která ukazuje pestrost našich netopýrů, ale i příčiny jejich ohrožení a možnosti ochrany, v Muzeu Novojičínska. Více v pozvánce. Výstava bude zahájena v úterý 29.8.2023 při akci v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2023 [17.8.-6.10.2023]
Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky 50 akcí, které se konají od 17. srpna do 6. října 2023 na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete na webu netopyrinoc.cz. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Pozorování netopýrů u Mánesova mostu v Praze [15. srpna 2023]
Štěrbiny v oblouku Mánesova mostu již řadu let využívají jako úkryt netopýři rezaví. Díky nově vybudované cyklostezce je nyní lepší možnost pozorovat tyto zajímavé živočichy při večerním výletu za potravou. Ve spolupráci se spolkem Femancipation zveme na večerní exkurzi, která se koná v úterý 15. srpna 2023. Více v pozvánce. Akce je součástí projektů spolufinancovaných Prahou 1 a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Domě přírody Žďárských vrchů [1.8.-30.9.2023]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 1. srpna do 30. září 2023 k vidění v Domě přírody Žďárských vrchů v Krátké u Sněžného. Podrobnosti v pozvánce a na webu Domu přírody. V sobotu 26.8.2023 se zde uskuteční doprovodná akce v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Za tajemstvím okřídlených sousedů v Linharticích [28. července 2023]
Vycházka spojující kroužkování ptáků s ukázkou živých netopýrů a práce s detektorem jejich echolokace. Začínat budeme ve 20:00 na zahradě Ekocentra Stolístek (bývalá ZŠ) v Linharticích u Moravské Třebové. Vedou E. Tošenovský (777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz) a J. Vrána (739 697 659). Kapacita neomezena a není třeba se hlásit předem. V případě špatného počasí se akce nekoná. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Večerní vycházka za zvířecími obyvateli Zlína [15. července 2023]
Sraz na náměstí ul. Masarykova v Malenovicích (před kulturním střediskem) v 19:30. Komentovaná exkurze pro veřejnost. Pozorování rorýsů, jiřiček a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích, představení různých aktivit ochrany městských ptáků (při zateplování budov, před kolizemi se skly, mortalitou na sloupech a drátech el. vedení apod.). Po setmění ukázky moderních metod používaných při výzkumu a praktické ochraně netopýrů (batdetektory), ukázka hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit e-mailem vedoucímu exkurze (s uvedením telefonického kontaktu a počtu účastníků). Pořádáno ve spolupráci s OŽP MM Zlína. Exkurzi povedou: Evžen Tošenovský (777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz) a Libuše Bartolčicová (577 630 982, libusebartolcicova@zlin.eu). Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Za zvířecími sousedy – rorýsi, jiřičky a netopýři v Soběslavi [14. července 2023]
Sraz v 19:00 hod., Soběslav, Blatské muzeum – Rožmberský dům. Pozorování synantropních druhů ptáků a netopýrů (pomocí ultrazvukových detektorů), seznámení s jejich biologií a problematikou ochrany, ukázka handicapovaných netopýrů. S sebou doporučujeme dalekohled. Exkurzi povedou RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D. a Mgr. Miroslav Bažant. Pořádáno ve spolupráci s Blatským muzeem v Soběslavi. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Za tajemstvím okřídlených sousedů ve Frýdku-Místku [10. července 2023]
Sraz na parkovišti před McDonald´s (u OC Frýda a haly Polárka) v 19:30. Komentovaná exkurze pro veřejnost. Pozorování rorýsů, jiřiček, kavek a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích, představení různých aktivit ochrany městských ptáků (při zateplování a rekonstrukcích budov, před kolizemi se skly apod.). Po setmění sledování netopýrů ultrazvukovými detektory a ukázka hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice v sadech B. Smetany. Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit e-mailem vedoucímu exkurze (s uvedením telefonického kontaktu a počtu účastníků). Exkurzi povede: Evžen Tošenovský (777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz). Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Za tajemstvím okřídlených sousedů v Ostravě [30. června 2023]
Sraz před supermarketem Albert na ul. Jugoslávská (Ostrava – Zábřeh) v 19:30. Komentovaná exkurze pro veřejnost. Pozorování rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích, představení různých aktivit ochrany městských ptáků (při zateplování budov, před kolizemi se skly, mortalitou na sloupech a drátech el. vedení apod.). Po setmění sledování netopýrů ultrazvukovými detektory, ukázka hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice a možná jedno MALÉ překvapení… Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit e-mailem vedoucímu exkurze (s uvedením telefonického kontaktu a počtu účastníků). Exkurzi povede: Evžen Tošenovský (777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz). Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Za tajemstvím okřídlených sousedů v Olomouci (pro nevidomé) [28. června 2023]
Speciální vycházka pro handicapované účastníky (zejména se zrakovým handicapem) ve Smetanových a Čechových sadech. Místo a čas srazu bude zájemcům upřesněn při přihlášení. Vycházka kolem hnízdišť rorýsů, jiřiček, kavek a významných úkrytů netopýrů. Poslouchat budeme ale i ropuchy zelené a možná absolutní olomouckou raritu – jediné známé hnízdění výrečků malých v ČR! Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit e-mailem vedoucímu exkurze (s uvedením telefonického kontaktu a počtu účastníků). Pořádáno ve spolupráci s TyfloCentrem Olomouc. Exkurzi povede: Evžen Tošenovský (777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz). Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Za tajemstvím okřídlených sousedů v Olomouci [23. června 2023]
Sraz na náměstíčku u kaple Neposkvrněného početí Panny Marie (Nové Sady) v 19:30, ukončení okolo 22:00 v Čechových sadech. Večerní procházka sídlišti Povel a Nová Ulice na hnízdiště rorýsů, jiřiček, kavek a významné úkryty netopýrů. Při setmění sledování výletu netopýřích kolonií ve Smetanových a Čechových sadech. Po setmění pro vytrvalé sledování/poslouchání absolutní olomoucké rarity – jediného známého hnízdění výrečků malých v ČR! Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit e-mailem vedoucímu exkurze (s uvedením telefonického kontaktu a počtu účastníků). Exkurzi povede: Evžen Tošenovský (777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz). Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Pozvánka
Terénní exkurze v Hrubé Vodě – za břidlicí i netopýry [11. června 2023]
Spolky Jezerní důl, Krajina břidlice a obec Hlubočky zvou na terénní exkurzi s přednáškami o dobývání a zpracování břidlice, paleontologických nálezech a také o netopýrech, kteří žijí a zimují v oblasti Hrubé Vody. Podrobný program v plakátu. Přednáška o netopýrech je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Veletrhu vědy v Praze  [8.-10. června 2023]
Přijďte na největší vědeckou událost v Česku! Od čtvrtka 8. června do soboty 10. června 2023 se v pražských Letňanech koná tradiční veletrh pořádaný Akademií věd ČR. Chybět nebude ani stánek seznamující s možnostmi výzkumu a ochrany netopýrů. Děti i dospělé čekají zábavné aktivity a mnoho zajímavostí ze života létajících savců. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Celý program veletrhu je na webu www.veletrhvedy.cz.
Jarní exkurze za netopýry do pražských parků [6. a 13. června 2023]
Srdečně zveme na tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, které se konají 6.6. v Milíčovském lese a 13.6. ve Stromovce, a to vždy od 21:00 hod. Součástí programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v letáčku a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vstup je zdarma.
Poznejte své zvířecí sousedy ve Vraném nad Vltavou [4. června 2023]
V neděli 4.6.2023 proběhne ve Vraném nad Vltavou přírodovědný program pro děti i dospělé. Přijďte se dozvědět, kteří živočichové s námi mohou bydlet pod jednou střechou, co je ohrožuje a jak jim můžete pomáhat. Čekají vás hravé úkoly, bádání, tvoření i setkání s živými zvířaty. Program probíhá od 16 hod. v zahradě Staré školy. Pozvánka zde. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Den stromů na hradě Lukov [3. června 2023]
Na hradě Lukov u Zlína se v sobotu 3. června 2023 koná Den stromů. Ve stánku s netopýří a ptačí poradnou se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkají se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Berouně [1.6.-29.10.2023]
Od června do října 2023 můžete zhlédnout výstavu, která ukazuje pestrost našich netopýrů, ale i příčiny jejich ohrožení a možnosti ochrany, v Muzeu Českého krasu v Berouně. Více v pozvánce. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Instruktážní vycházky k programu Netopýří výzkumníci [16.-31. května 2023]
Pro učitele a lektory, kteří by chtěli využít naše badatelské batůžky v rámci programu Netopýří výzkumníci, jsme připravili sérii instruktážních vycházek. Během nich se naučí základy práce s ultrazvukovými detektory, vyzkouší si určování netopýrů podle hlasů přímo v terénu a získají více informací o vzdělávacím programu a možnostech jeho využití při práci s dětmi. Vycházky se konají 16. května v Brně, 23. května v Praze, 25. května v Českých Budějovicích, 31. května v Olomouci. Kapacita akcí je omezená, je třeba se předem přihlásit (odkaz na registrační formulář je uveden v pozvánce). Účast na akci je díky projektu spolufinancovanému SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí zdarma.
Zahájení návštěvnické sezóny v třeboňské záchranné stanici [6. května 2023]
Přijďte se v sobotu 6.5.2023 podívat do záchranné stanice v Třeboni. Čeká vás bohatý program s naučnými a hravými stanovišti, komentovaná prohlídka stanice, výtvarné dílny pro děti i benefiční koncert. V 10 hodin bude slavnostně zahájena výstava "Netopýři tajemní a zranitelní". Od 10:30 do 15 hodin bude otevřené stanoviště s ukázkou hendikepovaných netopýrů a povídáním o jejich životě. Více v pozvánce. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Třeboni [6.5.-26.7.2023]
Od května do července 2023 můžete zhlédnout výstavu, která ukazuje pestrost našich netopýrů, ale i příčiny jejich ohrožení a možnosti ochrany, v Třeboňské záchranné stanici. Více v pozvánce a na webu stanice. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Víkendu otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM [30. dubna 2023]
O víkendu 29.-30. dubna 2023 se veřejnosti otvírá areál Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze - Hostivaři. Na programu budou ukázky kroužkování ptáků, včelaření, poznávání rostlin a hmyzu. V neděli bude připraveno také setkání s živými netopýry a drobné aktivity pro děti s netopýří tématikou. Návštěvníci se mohou zároveň zapojit do poznávání přírody hlavního města v rámci mezinárodní soutěže City Nature Challenge. Více v pozvánce a na webu Národního muzea. Stanoviště ČESON je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
City Nature Challenge 2023 [28.4.-1.5.2023]
I příroda ve městě je krásná a zajímavá. Podělte se o svoje pozorování a zúčastněte se ve dnech 28. dubna - 1. května 2023 celosvětové výzvy City Nature Challenge! Stačí vyfotit rostlinu, živočicha či houbu a svůj snímek (či snímky) poslat pomocí aplikace iNaturalist do celosvětové databáze. Pokud si nebudete jistí určením druhu, nemusíte mít obavy, aplikace s identifikací pomůže. Záznamy navíc dodatečně ověřují také odborníci. V ČR se letos do akce zapojí Praha, Brno, Uherské Hradiště a České Budějovice. Které město bude mít nejvíce pozorování a nejvíce vyfotografovaných druhů? Podrobnosti najdete zde.
Netopýři na Výstavě o životním prostředí v Kolíně [26. a 27. dubna 2023]
K oslavě Dne Země pořádá Městský úřad Kolín ve dnech 26. a 27. dubna 2023 Výstavu o životním prostředí. Součástí programu bude i stanoviště zaměřené na ochranu netopýrů. Více na webu města a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Lesem za zvířaty - Den Země v Říčanech [23. dubna 2023]
Letošní Den Země bude ve znamení zvířat! Vydejte se s dětmi na lesní trasu a uvidíte, kolik živočichů tu s námi žije! Na trase budou děti mikroskopovat, zkoumat, tvořit a hrát si. Na stanovištích se setkají i s různými živými zvířaty – třeba netopýry nebo ptáky. Akce proběhne 23.4.2023 od 13 do 17:30 hod. Startovné pro děti činí 70 Kč – v ceně jsou stanoviště s úkoly a odměna (za alespoň 5 splněných stanovišť). Připraveny jsou různě dlouhé trasy - podrobnější informace najdete zde. Akci pořádá Muzeum Říčany ve spolupráci s Ekocentrem Říčany, Lesním klubem Pramínek, ČSO, ČESON, MAS Říčansko, MŠ Světice, Jurečkem Říčany a dalšími. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí - viz pozvánka.
Netopýři na Dni Země v Praze 13 [20. dubna 2023]
Městská část Praha 13 zve na tradiční vzdělávací akci Den Země, která se koná v Centrálním parku Prahy 13 u Stodůleckého rybníka ve čtvrtek 20.4.2023 od 9.30 do 14.00. Na místě budou připravena stanoviště se soutěžemi, hrami pro děti a informačními materiály k environmentálním tématům. Nebude chybět také stanoviště České společnosti pro ochranu netopýrů. Více v pozvánce a na webu městské části. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [25. března 2023]
Netradiční prohlídka Javoříčských jeskyní, při které se návštěvníci dozví spoustu zajímavostí ze života letounů. Prohlídky se konají v sobotu 25. března 2023 od 10 a 13 hodin. Na akci je nutné se předem objednat. Více v pozvánce. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Život ve věčné tmě - Znojmo [3.3.-28.5.2023]
Jihomoravské muzeum ve Znojmě pořádá výstavu "Život ve věčné tmě - po cestách slepých brouků". Dozvíte se zde více o jeskyních, živočiších, kteří je obývají, a o lidech, jež je zkoumají. Část věnovanou netopýrům připravil kolega RNDr. Antonín Reiter, Ph.D. Více v pozvánce a na webu muzea.
Netopýři na výstavě Czech Press Photo 2022 [1.2.-31.7.2023]
Díky fotografovi Petrovi Zewlakk Vrabcovi se netopýři objevili na výstavě Czech Press Photo 2022 v Národním muzeu. Fotky z loňského vypouštění netopýrů rezavých zpět do přírody v pražských Komořanech, společně s více než 450 tištěnými fotografiemi a 350 snímky v obrazovkách a projekcích od 120 autorů, lze shlédnout až do 31. července 2023.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní ve Vyškově [1.2.-31.3.2023]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 1. února do 31. března 2023 k vidění v ZOO Parku Vyškov, a to v prostorách Hanáckého statku. Pro děti bude připravena netopýří dílnička. Větší děti či dospělí se mohou zúčastnit soutěže o vstupenky. Podrobnosti v pozvánce a na webu ZOO Parku Vyškov. Ve čtvrtek 23.3.2023 se zde uskuteční doprovodná přednáška Mgr. Lenky Bartoničkové. Akce se koná v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [5. listopadu 2022]
Během listopadu se netopýři ukládají k zimnímu spánku. Využijte příležitost a navštivte poslední letošní akci, při které se seznámíte s jejich nevšedním životem. „Uspávání netopýrů“ v Javoříčských jeskyních se koná v sobotu 5. listopadu 2022 v 10 a 13 hodin. Prohlídka jeskyně s průvodcem je doplněna poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončena zajímavou prezentací. Na prohlídky je nutné se předem objednat. Více v pozvánce. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Halloween s netopýry v Chlumu u Třeboně [31. října 2022]
Setkání s ochočenými netopýry v rámci halloweenského programu v Domečku v Chlumu u Třeboně bude připraveno v pondělí 31.10.2022 od 17:00 hod. Chybět nebude ani malování na dýně, opékání buřtů a stezka odvahy. Bližší informace v pozvánce. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři v Pevnosti duchů [29. října 2022]
Pevnost poznání v Olomouci se ve dnech 28. a 29. října promění v Pevnost duchů. Až do 22 h na čeká návštěvníky strašidelný doprovodný program. V sobotu 29. října navečer se můžete těšit na Mazlíčky čarodějnic - sovy, netopýry, havrany a krkavce, které představí Evžen Tošenovský. Více v pozvánce a na webu Pevnosti. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Stromových slavnostech ve Zlíně [20. října 2022]
Ve Zlíně se ve čtvrtek 20. října 2022 konají Stromové slavnosti. V rámci bohatého programu nebude chybět ani stánek s netopýří a ptačí poradnou, kde se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkají se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří večírky online - 3. díl: O migracích [18. října 2022]
Víte, že někteří netopýři podnikají každoroční sezónní migrace na vzdálenost téměř 2 000 km? Jakými metodami lze tento fenomén zkoumat, kudy vedou tradiční migrační koridory a co při tom netopýry ohrožuje? To vše se můžete dozvědět v dalším díle Netopýřích večírků online, který proběhne v úterý 18. října od 18:00 hod. Přednášet bude Doc. Tomáš Bartonička, Ph.D. z Přírodověděcké fakulty MU Brno, ředitel ČESON. Podrobnější informace zde.
Sousedské moštování s netopýry v Praze [1. října 2022]
Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan zve na Sousedské moštování ve Vojanových sadech. Kromě čerstvého moštu z petřínských jablek vás čeká koncert, kovářská show, divadlo pro děti, výtvarná dílna a mnoho dalšího. Chybět nebudou ani aktivity přírodovědné - ukázka kroužkování ptáků a netopýří stanoviště. Více v pozvánce. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Za sousedy netopýry - vycházka do Stromovky s Národním muzeem [20. září 2022]
Jako doprovodná akce k environmentální výstavě ZeMě (Záleží na mně, jaká bude Země) se v úterý 20. září 2022 uskuteční večerní vycházka za netopýry do pražské Stromovky. Na akci je třeba se předem přihlásit - viz pozvánka. Více o výstavě se dozvíte na webu Národního muzea. Exkurze za netopýry je součástí projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Dny stromů v Praze - dvě akce s netopýry [6. a 14. září 2022]
Lesy hlavního města Prahy zvou na Dny stromů. Hlavní celodenní program je připraven na středu 14.9.2022 v Kunratickém lese, kde se děti i dospělí budou moct dozvědět spoustu zajímavostí o stromech, lese a jeho obyvatelích. Součástí akce bude také stanoviště České společnosti pro ochranu netopýrů. Kromě toho probíhají po celé září různé tématicky zaměřené exkurze. První z nich je večerní vycházka za pražskými netopýry, která se koná v úterý 6.9.2022 ve Stromovce. Více na webu LHMP. Akce s netopýry jsou součástí projektu ČESON spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Kynšperku nad Ohří [3.9.-31.10.2022]
Během září a října 2022 můžete zhlédnout výstavu, která ukazuje pestrost našich netopýrů, ale i příčiny jejich ohrožení a možnosti ochrany, v Kynšperku nad Ohří. Nejprve bude představena v prostorách pivovaru, kde se zároveň v sobotu 3. září koná akce v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. V říjnu se pak přesune do Panského domu. Více v pozvánce a na webu ČSOP Kynšpersko. Prezentace výstavy je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [3. září 2022]
V rámci programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 3. září 2022, bude připraveno také stanoviště věnované netopýrům. Velké i malé tu čeká zajímavé povídání o životě nočních savců. Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na akci Tour de aleje 2022 [3. září 2022]
V sobotu 3. září 2022 se v Poodří koná cyklojízda na podporu alejí v České republice. Součástí doprovodného programu je setkání s hendikepovanými netopýry a povídání o životě létajících savců, kteří často osídlují právě stromové dutiny v alejích. Podrobnosti na webu a v pozvánce.
Mezinárodní noc pro netopýry 2022 [11.8.-1.10.2022]
Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky více než 40 akcí, které se konají od 11. srpna do 1. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Toulcově dvoře [30.7.-30.9.2022]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem je od 30. července do 30. září 2022 k vidění v ekocentru Toulcův dvůr v Praze - Hostivaři. Zároveň se zde ve středu 31. srpna uskuteční akce v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Podrobnosti v pozvánce a na webu www.netopyrinoc.cz. Akce se koná v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Naši zvířecí sousedé ve Vraném nad Vltavou [19. června 2022]
V neděli 19.6.2022 proběhne ve Vraném nad Vltavou přírodovědný program pro děti i dospělé. Přijďte se dozvědět, kteří živočichové s námi mohou bydlet pod jednou střechou, co je ohrožuje a jak jim můžete pomáhat. Čekají vás hravé úkoly, bádání, tvoření i setkání s živými zvířaty. Program probíhá od 16 do 18 hod. v zahradě Staré školy. Pozvánka zde. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Večerní vycházky za okřídlenými sousedy [17.6.-21.7.2022]
Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou pořádáme sérii večerních exkurzí za ptáky a netopýry, kteří žijí v našem sousedství. Kompletní seznam těchto akcí, které probíhají od 17. června do 21. července 2022, lze nalézt na webu ČSO. Vycházky 30.6. v Ostravě, 8.7. ve Frýdku-Místku, 15.7. ve Zlíně a 21.7. ve Zlíně pro handicapované a nevidomé se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vycházky 12.7. v Praze-Radotíně a 13.7. v Praze-Zbraslavi jsou součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Jarní exkurze za netopýry do pražských parků [13. a 15. června 202]
Srdečně zveme na tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, které se konají 13.6. v Milíčovském lese a 15.6. ve Stromovce, a to vždy od 21:00 hod. Na programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v letáčku a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vstup je zdarma.
10. muzejní noc v Blatském muzeu - netopýří [11. června 2022]
V sobotu 11. 6. srdečně zveme na muzejní noc v Blatském muzeu v Soběslavi, která nese název „netopýří“. Od 18 do 21 hodin budou na zahradě a v prostorách soběslavského Rožmberského domu připraveny hravé úkoly pro děti na téma výzkumu netopýrů, komentované ukázky živých hendikepovaných netopýrů a promítání dokumentárního filmu o letní kolonii netopýra velkého. K vidění budou aktuální výstavy Savci Táborska a Exponát roku: Mýval severní – nový druh fauny Táborska i přírodovědné expozice muzea. Po 21. hodině je připravena vycházka k Černovickému potoku, kde budeme sledovat netopýry pomocí ultrazvukového detektoru. Pozvánka ke stažení zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vstup je zdarma.
Ornitolog na drátě - téma Obyvatelé půd [8. června 2022]
Zveme vás ke sledování 28. dílu pořadu Ornitolog na drátě, který vysílá Česká společnost ornitologická. Tento díl byl připraven ve spolupráci s ČESON a bude věnovaný zvířecím obyvatelům půd, zejména kavce, rorýsovi a také netopýrům. Jejich životem provedou Mgr. Lukáš Viktora a Mgr. Evžen Tošenovský. Vysílání proběhne ve středu 8. 6. od 17:30 na www.birdlife.cz/ornitolog-na-drate, kde najdete i další informace. Webinář byl připraven v rámci projektu Okřídlení sousedé, který byl podpořený grantem z Norských fondů.
Den stromů na hradě Lukov [4. června 2022]
Na hradě Lukov u Zlína se v sobotu 4. června 2022 koná Den stromů. Ve stánku s netopýří a ptačí poradnou se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkají se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Veletrhu vědy v Praze [2.-4. června 2022]
Přijďte na největší vědeckou událost v Česku! Od čtvrtka 2. června do soboty 4. června 2022 se v pražských Letňanech koná tradiční veletrh pořádaný Akademií věd ČR. Chybět nebude ani stánek seznamující s možnostmi výzkumu a ochrany netopýrů. Děti i dospělé čekají zábavné aktivity a mnoho zajímavostí ze života létajících savců. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Celý program veletrhu je na webu www.veletrhvedy.cz.
Zahájení návštěvnické sezóny v třeboňské záchranné stanici [7. května 2022]
Přijďte se v sobotu 7.5.2022 podívat do záchranné stanice v Třeboni. Čeká vás bohatý program s naučnými a hravými stanovišti, komentovaná prohlídka stanice, výtvarné dílny pro děti i benefiční koncert. Od 10 do 15 hodin bude otevřené také stanoviště s ukázkou hendikepovaných netopýrů a povídáním o jejich životě. Více v pozvánce. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří superhrdinové v science centru VIDA! Brno [30. dubna 2022]
V sobotu 30. dubna 2022 zamíří do brněnského science centra VIDA! superhrdinové. Kromě setkání se Spidermanem, Batmanem či Thorem se návštěvníci mohou těšit také na poznání superschopností zvířecí říše. Na takové akci nesmějí chybět netopýři. Stanoviště se spoustou zajímavostí ze světa létajících savců a ukázkou hendikepovaných netopýrů bude otevřeno od 12 do 17 hod. Více v pozvánce a na webu VIDA!. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýři na Víkendu otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM [30. dubna 2022]
O víkendu 30. dubna - 1. května 2022 se veřejnosti otvírá areál Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze - Hostivaři. Na programu bude ornitologická vycházka, ukázky kroužkování ptáků, včelaření, poznávání rostlin a hmyzu. V sobotu bude připraveno také setkání s živými netopýry a drobné aktivity pro děti s netopýří tématikou. Návštěvníci se mohou zároveň zapojit do poznávání přírody hlavního města v rámci mezinárodní soutěže City Nature Challenge. Více v pozvánce a na webu Národního muzea. Stanoviště ČESON je součástí projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
City Nature Challenge 2022 [29.4.-2.5.2022]
I příroda ve městě je krásná a zajímavá. Podělte se o svoje pozorování a zúčastněte se ve dnech 29. dubna - 2. května 2022 celosvětové výzvy City Nature Challenge! Stačí vyfotit rostlinu, živočicha či houbu a svůj snímek (či snímky) poslat pomocí aplikace iNaturalist do celosvětové databáze. Pokud si nebudete jistí určením druhu, nemusíte mít obavy, aplikace s identifikací pomůže. Záznamy navíc dodatečně ověřují také odborníci. V ČR se letos do akce zapojí Praha, Brno, Uherské Hradiště a nově i České Budějovice. Které město bude mít nejvíce pozorování a nejvíce vyfotografovaných druhů? Podrobnosti najdete zde.
Lesem za zvířaty - Den Země v Říčanech [24. dubna 2022]
Letošní Den Země v Říčanech bude ve znamení zvířat. Vydejte se s dětmi na připravenou lesní trasu a uvidíte, kolik živočichů tu s námi žije! Na trase budou mikroskopovat, zkoumat, tvořit a hrát si. Na stanovištích se setkají i se živými zvířaty – třeba netopýry nebo ptáky. Akce proběhne 24.4.2022 od 13 do 17 hod. Startovné pro děti činí 70 Kč – v ceně jsou stanoviště s úkoly a odměna (za alespoň 5 splněných stanovišť). Připraveny jsou tři různě dlouhé trasy - podrobnější informace a mapu najdete zde. Akci pořádá Muzeum Říčany ve spolupráci s Ekocentrem Říčany, ČESON, ČSO, restaurací Jureček a dalšími. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří večírky online - 2. díl: O námluvách [5.dubna 2022]
Zajímá vás, podle čeho si samice netopýrů vybírají partnery? A čím se naopak snaží zaujmout netopýří nápadníci své nevěsty? To a další zajímavosti z intimního života nejen našich letounů se dozvíte v dalším díle Netopýřích večírků online. O párovacích systémech u letounů bude přednášet Mgr. Helena Jahelková, Ph.D. (ČESON, ČSOP Nyctalus). Webinář se koná v úterý 5. dubna 2022 od 18:00 hod. – podrobnosti zde.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [26. března 2022]
Po dlouhé době je tu opět "Probouzení netopýrů" - speciální prohlídka Javoříčských jeskyní s poutavým vyprávěním o letounech. Koná se v sobotu 26. března 2022. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídku předem objednat - podrobnosti jsou uvedeny v pozvánce.
Webinář "Strom jako biotop v arboristické praxi" [3. února 2022]
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) pořádá dne 3.2.2022 odborný webinář, zaměřený na ochranu živočichů při arboristických zásazích i komplexních úpravách parků. Přednášet budou rakouský stromolezec Stefan Knöpfer, ing. Alice Dědečková z odboru ochrany prostředí MHMP a dr. Eva Cepáková z ČESON. Webinář je určen pro arboristy, pracovníky ochrany přírody, správce zeleně, pedagogy a studenty odborných škol, ale i další zájemce. Podrobnosti zde. Přednáška "Obnova pražské Stromovky s ohledem na výskyt netopýrů a dalších chráněných živočichů" se koná v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Webinář Netopýři na půdách – rekonstrukce a řešení problémů [9. prosince 2021]
Online seminář, který se uskuteční 9.12.2021, bude zaměřen speciálně na problematiku výskytu kolonií netopýrů na půdách velkých budov, jako jsou kostely, zámky či hrady. Dozvíte se, jak správně postupovat při plánované rekonstrukci budovy i jak řešit případné problémy spojené s přítomností netopýrů. K účasti zveme zejména správce sakrálních staveb a dalších památkově chráněných objektů, ale i jakékoliv další zájemce. Více v pozvánce. Tato vzdělávací akce se koná v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Webinář Ochrana netopýrů v budovách a ve stromech [30. listopadu 2021]
Další webinář věnovaný problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách a také ve stromech proběhne v úterý 30.11.2021 od 9 hodin prostřednictvím platformy ZOOM. Webinář je primárně určený pro Moravskoslezský kraj, vítáni jsou ale i všichni ostatní zájemci. Bližší informace o programu a odkaz na přihlášení v pozvánce. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Seminář "Ochrana přírody v intravilánech měst a obcí" [23. listopadu 2021]
Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické pořádá seminář pro spolky, aktivní občany i ostatní veřejnost na téma ochrany přírody v obcích. Na programu bude také přednáška Mgr. Evžena Tošenovského o šetrných postupech zateplování budov a péče o zeleň s ohledem na ptáky a netopýry. Tato přednáška je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Program semináře
Beseda o netopýrech na Kampě [23. listopadu 2021]
Děti i dospělé srdečně zveme na přednášku o našich nevšedních sousedech - netopýrech. Beseda s promítáním a ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů se uskuteční v úterý 23.11.2021 v domečku Salla Terrena na Kampě. Akce se koná v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Netopýří večírky online – 1.díl: O monitoringu  [10. listopadu 2021]
Chcete vědět, kolik v ČR žije netopýrů? Poslechněte si, jak se u nás netopýři již 50 let sčítají a co pozoruhodného tak vědci zjistili. Zeptejte se na to, co vás zajímá, našich předních chiropterologů prof. Ivana Horáčka a doc. Tomáše Bartoničky. Webinář se koná ve středu 10. listopadu 2021 od 18:00 hod. Podrobnosti zde.
Výstava dětských kreseb netopýrů na Kampě [4.11.-20.12.2021]
Nejzdařilejší obrázky z loňské výtvarné soutěže pro pražské děti "Soused netopýr" si můžete prohlédnout na výstavě v domečku Salla Terrena na Kampě, a to až do 20. prosince 2021. Otevřeno je denně 15:00 - 21:00+. Více v pozvánce. Podrobný přehled výsledků soutěže je na webu v sekci Programy pro školy. Výstava probíhá ve spolupráci s Komunitním centrem Kampa v rámci projektu podpořeného Hl. m. Prahou.
Halloween s netopýry v Chlumu u Třeboně [31. října 2021]
Setkání s ochočenými netopýry v rámci halloweenského programu na Domečku v Chlumu u Třeboně se uskuteční v neděli 31.10. od 16:00 hod. Chybět nebude ani tradiční dlabání dýní, netopýří tvoření nebo světýlková stezka odvahy. Další informace zde. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří odpoledne v Jílovém u Prahy [31. října 2021]
Program k zakončení výstavy „Netopýři tajemní a zranitelní“ se uskuteční 31. října od 14:00 hod. v Regionálním muzeu Jílové u Prahy. Připraveno je setkání s hendikepovanými netopýry, drobné hry pro děti a přednáška o zajímavém životě létajících savců. Pozvánka zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Prahou za přírodou: Za pražskými netopýry  [7. října 2021]
Začátek podzimu je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 7.10.2021 na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Více v pozvánce. Exkurze je součástí cyklu pořádaného Národním muzeem. Akce probíhá s podporou Hlavního města Prahy, SFŽP ČR a MŽP.
Vypouštění uzdravených netopýrů v pražské Stromovce [23. září 2021]
Záchranná stanice hl. m. Prahy pořádá ve čtvrtek 23.9.2021 podvečerní setkání s netopýry. Návštěvníci budou svědky vypuštění několika uzdravených svěřenců zpět do přírody. Připraven bude také informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů, který je součástí projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy.
Podzimní vycházky za netopýry do pražských parků [15.-29. září 2021]
Tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce ve středu 15.9. a 29.9., dále pak v Milíčovském lese v úterý 21.9. Součástí programu je i ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se konají v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Moravském krasu [11.9.-31.10.2021]
Jeskyně Moravského krasu patří mezi nejvýznamnější zimoviště letounů u nás. Není proto náhodou, že expozice v Domě přírody ve Skalním mlýně u Blanska podrobně seznamuje návštěvníky s těmito tajuplnými živočichy. Od 11. září do konce října 2021 si zde můžete prohlédnout také putovní výstavu představující jednotlivé druhy žijící v ČR. Více na webu Domu přírody. Výstava probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Jílovém u Prahy [8.9.-31.10.2021]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem je od 8. září do 31. října 2021 k vidění v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Jako doprovodný program bude v neděli 31.10. připraveno netopýří odpoledne s aktivitami pro děti, ukázkou hendikepovaných netopýrů a přednáškou. Více na webu muzea. Akce se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [4. září 2021]
V rámci programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 4. září 2021, bude připraveno také stanoviště věnované netopýrům. Velké i malé tu čeká zajímavé povídání o životě nočních savců. Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2021 [18.8.-25.9.2021]
Srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 18. srpna do 25. září na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Přednáška o netopýrech v kostele v Čermné [10. července 2021]
V sobotu 10. července 2021 se v Čermné na Trutnovsku uskuteční tradiční pouť. Součástí programu v kostele sv. Václava je přednáška Daniela Horáčka "Noční život v kostelech, aneb zázrak zrození života a láska mateřská" (od 16:30 hod.) - viz pozvánka. Akce se koná v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Srdečně zveme!
Vycházky za tajemstvím létajících sousedů  [18.6.-14.7.2021]
Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou proběhne i v letošním roce série večerních exkurzí za ptáky a netopýry, kteří žijí v našem sousedství. Na Moravě si zájemci mohou vybrat ze čtyř akcí: 18.6. v Horce nad Moravou, 26.6. v Olomouci, 27.6. v Ostravě a 14.7. ve Zlíně (viz pozvánka). V Praze se uskuteční dvě vycházky - 29.6. na Zbraslavi a 1.7. v Radotíně. Podrobnosti lze nalézt na webu ČSO. Výše uvedené akce se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Jarní exkurze za netopýry do pražských parků [8. - 17. června 2021]
Srdečně zveme na tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, které se konají 8.6. v Milíčovském lese a 10.6. a 17.6. ve Stromovce, a to vždy od 21:00 hod. Na programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v letáčku a na webu Lesů hl. m. Prahy. Tento projekt je spolufinancován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní na Božím Daru [7.6.-22.8.20201]
Město Boží Dar zve na výstavu přibližující život netopýrů, která je ke zhlédnutí ve dnech 7.6. - 22.8.2021 v informačním centru v objektu radnice. Otevřeno je denně 8.00 - 12.00, 13.00 - 18.00 hodin. Vstup zdarma (pozvánka). Zájemci mohou navštívit také nedalekou štolu Johannes, kde netopýři každoročně zimují. I zde se lze dozvědět o netopýrech řadu zajímavostí. Tyto osvětové aktivity probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Odpoledne s netopýry ve Vraném nad Vltavou [6. června 2021]
V neděli 6. června 2021 od 16:00 hod. se ve Staré škole ve Vraném nad Vltavou uskuteční hravé odpoledne s netopýry a dalšími zvířecími sousedy. Čekají vás přírodovědné úkoly, hry, tvoření a ukázky drobných savců. Pozvánka. Tento projekt je spolufinancován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Dny ochrany rostlin v Olomouci [28.-30. května 2021]
Pevnost poznání v Olomouci nabízí na poslední květnový víkend třídenní akci, jejímž tématem je ochrana flory a fauny. Kromě výstavy, workshopů a speciálních školních programů se můžete zúčastnit také exkurze do Michelského stromořadí se zoologem Evženem Tošenovským. Více na webu Pevnosti poznání. Tento projekt je spolufinancován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
City Nature Challenge 2021 se blíží [22. dubna 2021]
I příroda ve městě je krásná a zajímavá. Podělte se o svoje pozorování a zúčastněte se ve dnech 30. dubna - 3. května 2021 celosvětové výzvy City Nature Challenge! Stačí vyfotit rostlinu, živočicha či houbu a svůj snímek (či snímky) poslat pomocí aplikace iNaturalist do celosvětové databáze. Pokud si nebudete jistí určením druhu, nemusíte mít obavy, aplikace s identifikací pomůže. Záznamy navíc dodatečně ověřují také odborníci. V ČR se letos do akce zapojí Praha, Brno a nově i Uherské Hradiště. Které město bude mít nejvíce pozorování a nejvíce vyfotografovaných druhů? Podrobnosti najdete zde.
Začíná Netopýří rok plný dobrodružství - přidejte se k nám! [22. března 2021]
V závěru loňského roku jsme vydali novou publikaci "Netopýří rok plný zážitků". Tak trochu univerzální kalendář, s deníkovými záznamy jedné netopýří samičky, tak trochu zápisník s náměty na pozorování a pokusy v přírodě na každý měsíc roku. Bohužel, v důsledku stávajících opatření zatím není možné rozdávat ho během veřejných akcí a programů pro školy. Proto jsme připravili jeho internetovou verzi a k tomu navíc soutěž! Vydejte se do přírody - pozorujte, objevujte, pište, kreslete, foťte a sdílejte s námi své zážitky! Každý měsíc pak vylosujeme jednoho ze zúčastněných, který obdrží malou netopýří cenu! Sledujte náš facebook, kde budeme průběžně zveřejňovat aktuální informace.
Den zvířat ve Vraném nad Vltavou [4. října 2020]
Malé i velké zveme na Den zvířat, který se koná ve Staré škole ve Vraném nad Vltavou v neděli 4. října. Čeká vás přírodovědná stezka, výroba budek a krmítek, i setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry - viz pozvánka. Program o netopýrech je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Praze - Kbelích [1.-30.10.2020]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 1. do 30. října 2020 k vidění v ekocentru Prales v Praze - Kbelích. Výstava, pořádaná ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy, bude zahájena ve čtvrtek 1. října přednáškou s ukázkou hendikepovaných netopýrů a večerní vycházkou do okolí. Podrobnosti v pozvánce. Akce se koná v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Den s netopýry v záchranné stanici Hrachov [27. září 2020]
V neděli 27. září se v záchranné stanici v Hrachově u Sedlčan koná slavnostní ukončení návštěvnické sezóny. Od 10 do 16 hodin je připraven program s netopýry - přírodovědná stezka s úkoly pro děti, přednáška a ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů. Více v pozvánce. Akce probíhá s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP.
Prahou za přírodou: Za pražskými netopýry [19. září 2020]
Září je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 19. 9. na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. Více v pozvánce. Exkurze je součástí cyklu Prahou za přírodou, pořádaného Národním muzeem. Akce probíhá s podporou Hlavního města Prahy, SFŽP ČR a MŽP.
Podzimní vycházky za netopýry do Stromovky [15. a 22. září 2020]
Tradiční podzimní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce, a to v úterý 15. a 22. září 2020. Součástí programu je i ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se koná v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [5. září 2020]
Součástí programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 5. září 2020, bude stanoviště věnované netopýrům. Návštěvníky čeká zajímavé povídání o životě těchto nočních savců. Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Mezinárodní noc pro netopýry 2020 [13.8.-25.9.2020]
Malé i velké srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 13. srpna do 25. září na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Za našimi zvířecími sousedy - Linhartice u Moravské Třebové [17. července 2020]
Vycházka spojená s kroužkováním ptactva a pozorováním hnízdících jiřiček, vlaštovek a čápů. Připraven bude také odchyt netopýrů či ukázka práce s ultrazvukovým detektorem. Pořádá ČESON a Česká společnost ornitologická, spolupořádajícími organizacemi jsou Stolístek - centrum enviromentální výchovy Linhartice. Vedou Jakub Vrána a Evžen Tošenovský. Podrobnosti v pozvánce. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Za našimi zvířecími sousedy - Svitavy [3. července 2020]
Vycházka spojená s kroužkováním ptactva, pozorováním jiřiček i rorýsů a sledováním vylétajících netopýrů. Připravena je také ukázka práce s ultrazvukovým detektorem. Sraz v 18:30 hod. před Ottendorferovým domem (Červená knihovna) ve Svitavách. Pořádá Česká společnost ornitologická a ČESON, spolupořádajícími organizacemi jsou Městské muzeum a galerie ve Svitavách a ZO ČSOP Rybák Svitavy. Vedou Jakub Vrána a Jiří Mach. Pozvánka
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Praze - Zbraslavi [2. července 2020]
Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou jsme připravili další výpravu za našimi okřídlenými sousedy - rorýsi, jiřičkami a netopýry. Uskuteční se ve čtvrtek 2. července 2020 v Praze - Zbraslavi. Více v pozvánce. Na vycházku je nutno se předem přihlásit (registrace zde). Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. UPOZORNĚNÍ: Přihlašování bylo k 30.6. ukončeno, kapacita je již naplněna.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v dolu Jeroným [1.7.-20.9.2020]
Muzeum Sokolov zve na výstavu přibližující život netopýrů, která je ke zhlédnutí ve dnech 1.7. - 20.9.2020 ve vstupním objektu dolu Jeroným. Otevřeno je pondělí - neděle (v září středa - neděle) od 10 do 16 hodin. Vstup zdarma. Prezentace výstavy probíhá ve spolupráci s ČESON, s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP.
Výstava o netopýrech v Blansku [25.6.-31.10.2020]
Blanenské muzeum zve na výstavu "Hlavou dolů - Netopýři v Moravském krasu". Létající savce představí fotografie Vlastislava Káni, doplněné filmovovou projekcí i záznamy netopýřích hlasů. Výstava se koná ve sklepních prostorách zámku Blansko. Začíná vernisáží ve čtvrtek 25. června a potrvá až do konce října. Více na webu muzea.
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Praze - Radotíně [24. června 2020]
Srdečně zveme na výpravu za našimi okřídlenými sousedy - rorýsi, jiřičkami a netopýry. Vycházka v Praze - Radotíně, kterou jsme připravili ve spolupráci s Českou společností ornitologickou, se uskuteční ve středu 24. června 2020. Více v pozvánce. Na akci je nutno se předem přihlásit (registrace zde). Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. UPOZORNĚNÍ: Přihlašování bylo k 5.6. ukončeno, kapacita je již naplněna.
Večerní vycházka za netopýry do pražské Stromovky [18. června 2020]
Tradiční jarní exkurze v pražské Stromovce, zaměřená na pozorování lovících netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, proběhne ve čtvrtek 18. června 2020. Na akci je třeba se předem přihlásit - viz pozvánka. Akce je součástí projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Uherském Hradišti [3. června 2020]
Ve středu 3.6.2020 se v přírodovědném centru Trnka v Uherském Hradišti uskuteční přednáška Evžena Tošenovského, přibližující život našich okřídlených sousedů. Přednáška se koná v rámci Přírodovědné akademie a je určena pro její členy. Více v pozvánce. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Netopýří výstava ve Svitavách prodloužena! [12.5.-20.9.2020]
V polovině února začala v Městském muzeu a galerii ve Svitavách výstava Netopýři tajemní a zranitelní. Ta spojuje expozici ČESON s dalšími informacemi o echolokaci, parazitech, potravě a světových letounech. Přibyly také panely a exponáty spojené s ochranou a významnými lokalitami tohoto regionu. Nechybí ani spousta herních a interaktivních prvků. Jak vše vypadá, se můžete sami přesvědčit v krátké virtuální prohlídce, jež je stále aktuální. Výstavu se totiž podařilo prodloužit do 20. září (viz pozvánka). Neváhejte tedy a vyrazte si užít netopýří léto do Svitav! Připraven je i doprovodný program. V pátek 26. června se uskuteční vycházka "Za našimi zvířecími sousedy". Její součástí bude kroužkování ptáků, sledování hnízdišť jiřiček a rorýsů, pozorování vylétajících netopýrů (rezaví, večerní, severní) či práce s ultrazvukovým detektorem. Na 10. září je pak plánována Mezinárodní noc pro netopýry.
Zúčastněte se mezinárodní soutěže City Nature Challenge [24.-27.4.2020]
Ve dnech 24.-27. dubna 2020 mohou lidé v Praze a Brně zaznamenávat pomocí speciální aplikace rostliny a živočichy ve svém okolí. Pomohou tak svému městu získat umístění v mezinárodní soutěži City Nature Challenge. Té se letos zúčastní více než 200 metropolí z celého světa. Cílem je nasbírat co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Zúčastnit se může úplně každý, není nutná podrobná znalost přírody. Stačí si stáhnout aplikaci iNaturalist, která sama dokáže rozpoznat vyfotografovaný druh rostliny či živočicha. Více na webu City Nature Challenge. PLÁNOVANÁ DOPROVODNÁ AKCE ČESON S UKÁZKOU NETOPÝRŮ, KTERÁ MĚLA PROBĚHNOUT V KROUŽKOVACÍ STANICI NÁRODNÍHO MUZEA V PRAZE V SOBOTU 25.4., SE Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU NEUSKUTEČNÍ.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [28. března 2020]
POZOR, ZRUŠENO!!! (Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU) - Speciální prohlídky Javoříčských jeskyní s poutavým vyprávěním o netopýrech se konají v sobotu 28. března 2020 v 10 a 13 hodin. V ceně vstupenky je i malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat - podrobnosti jsou uvedeny v pozvánce. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o letounech v Odrách [9. března 2020]
S životem vrápenců a netopýrů vyskytujících se na Olomoucku, jejich výzkumem a ochranou se zájemci mohou seznámit díky přednášce dr. Jiřího Šafáře, která se koná v pondělí 9. března 2020 v Muzeu městského práva - Katovně v Odrách. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Výstava o netopýrech ve svitavském muzeu [13.2.-13.4.2020]
Srdečně zveme na výstavu „Netopýři tajemní a zranitelní“, která probíhá od 13. února do 13. dubna 2020 v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Putovní expozice je zde doplněna o řadu dalších věcí. Vedle všech českých letounů budou k vidění i kaloni, tadaridy a listonosi z celého světa. Připraveny jsou zajímavosti o echolokaci, parazitech či netopýří potravě, ukázky v mikroskopech a naučné hry pro děti. Zvláštní pozornost je věnována netopýrům svitavského regionu. Více v pozvánce. Jako doprovodný program se 20. února uskuteční přednáška Jiřího Šafáře "Letouni - vládci nebes". Přednáška se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. UPOZORNĚNÍ: Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU JE MUZEUM DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENO, DRUHÁ PLÁNOVANÁ PŘEDNÁŠKA EVŽENA TOŠENOVSKÉHO "LETEM SVĚTEM LETOUNŮ" SE NEUSKUTEČNÍ.
Poznejte netopýry zblízka v olomoucké Pevnosti poznání [29. října 2019]
Halloween je dobrou příležitostí představit život skutečných netopýrů. Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zve na přednášku Evžena Tošenovského s ukázkou hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Podrobnosti zde.
Netopýři na výstavě v pražské Stanici přírodovědců [12. října 2019]
Tradiční podzimní výstava ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy bude letos zaměřena na téma "Bromélie a jejich obyvatelé". O tom, že zvláštní vztah panuje i mezi broméliemi a netopýry, a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte v sobotu 12. října na stanovišti ČESON. Připravena bude i ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů - viz pozvánka. Akce se koná v rámci projektů podpořených MŽP a MHMP.
Netopýři na Dnech stromů v Praze [10. a 18. října 2019]
Lesy hlavního města Prahy pořádají u příležitosti oslav letošního svátku stromů celou sérii akcí pro veřejnost, které proběhnou od 7. do 18. října. ČESON se k oslavám připojí hned dvakrát: ve čtvrtek 10. října zveme na večerní exkurzi s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, v pátek 18. října se s létajícími savci můžete setkat v informačním stánku - obě akce se konají v parku Stromovka. Více v pozvánce. Akce jsou součástí projektů podpořených MŽP a MHMP.
Noc vědců na AV ČR v Praze [27. září 2019]
Do království noci vás pozve Ústav biologie obratlovců AV ČR společně s Centrem transferu technologií Akademie (CeTTAV). Přijďte nahlédnout pod pokličku života netopýrů, savců neprávem opředených množstvím mýtů a pověr. Nevšedním způsobem vám příslušníky řádu letounů přiblíží Jan Zukal, ředitel Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Současně vám představíme i aktivity Centra transferu technologií, které poskytuje služby, konzultace a vzdělávání v oblasti uplatňování výsledků vědy a výzkumu v praxi pro všechna pracoviště AV ČR. A krom toho poznáte, že pověsti o vědcích jako lidech, kteří na svých výzkumných úkolech nevidí nic vtipného, této noci padnou! Přednáška začíná ve 21:00 hod. Od 17:30 hod. bude připraveno stanoviště ČESON s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů a hravými aktivitami pro děti. Více informací na webu AV ČR a v letáku.
Podzimní vycházky za netopýry do Stromovky [18. a 24. září 2019]
Září je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 18. či 24. 9. na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se koná v rámci projektu podpořeného MHMP.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [7. září 2019]
Součástí programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 7. září 2019, bude stanoviště věnované netopýrům. Návštěvníky čeká zajímavé povídání o životě těchto nočních savců i možnost zblízka se setkat s hendikepovanými netopýry! Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu podpořeného MŽP.
Mezinárodní noc pro netopýry 2019 [8.8.-12.10.2019]
Blíží se další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Připraveno je více než 50 akcí v různých koutech ČR. Jejich seznam najdete v pozvánce. Přijďte se setkat s netopýry i s lidmi, kteří se zabývají jejich výzkumem a ochranou. Poznáte tajuplný svět netopýrů a navštívíte zajímavá místa, jako jsou jeskyně, staré štoly, hrady a zámky. Akce probíhají od 8. srpna do 12. října.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Rokycanech [18.7.-15.9.2019]
Během prázdnin se můžete v Muzeu dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech seznámit s našimi netopýry prostřednictvím putovní výstavy. Podrobnosti v pozvánce a na stránkách muzea. Jako doprovodný program se ve čtvrtek 29. srpna uskuteční přednáška "Tajný život netopýrů" s ukázkou ochočených hendikepovaných zvířat (pozvánka).
Vycházka za netopýry - Český týden v NP Thayatal [6. července 2019]
Správa národního parku Thayatal (rakouský protějšek NP Podyjí) pořádá v červenci týden akcí určených pro návštěvníky z obou stran Dyje. Součástí "Českého týdne" je večerní vycházka za netopýry - koná se v sobotu 6. července v Hardeggu. Více na webu národního parku.
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Radotíně [1. července 2019]
Rorýsi, jiřičky i netopýři obývají stavby vybudované člověkem. Pro všechny, kteří by se rádi o našich okřídlených sousedech dozvěděli více, jsme ve spolupráci s Českou společností ornitologickou připravili večerní vycházku v Praze - Radotíně. Uskuteční se v pondělí 1. července 2019. Více v pozvánce. Akce se koná s podporou hlavního města Prahy.
Netopýří den v ZOO Hluboká nad Vltavou [22. června 2019]
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou a ČESON srdečně zvou na Netopýří den v sobotu 22. června 2019. Na programu je přednáška a ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů, ale také soutěž pro děti a tvořivá dílna. Více v pozvánce. Přednáška se koná v rámci projektu podpořeného MŽP.
Netopýři na Dni dětí v Žítči [15. června 2019]
Na oslavu Dne dětí v Žítči (poblíž Chlumu u Třeboně), který se koná 15. června, bude připraven také stánek s ukázkou hendikepovaných netopýrů a povídáním o zajímavém životě létajících savců. Pozvánka. Netopýří stanoviště je součástí projektu podpořeného MŽP.
Vycházka pro zrakově handicapované [13. června 2019]
Česká společnost ornitologická a ČESON ve spolupráci se Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR pořádají podvečerní vycházku v pražské Stromovce zaměřenou na pozorování ptáků a netopýrů. Podrobnosti na webu ČSO.
Netopýři na Veletrhu vědy a výzkumu v Olomouci [7. a 8. června 2019]
Pevnost poznání a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého zvou na letošní ročník Veletrhu vědy a výzkumu - v pátek 7.6. a v sobotu 8.6. Součástí je stanoviště věnované ptačí a netopýří problematice. Přijďte se dozvědět o tom, jak i vy můžete pomoci vlaštovkám, čápům, čejkám, netopýrům a dalším “sousedům”.
Večerní vycházky za netopýry do Stromovky [6. a 11. června 2019]
Každý večer opouštějí netopýři v pražské Stromovce své úkryty v dutinách stromů a vydávají se na lov. Při exkurzích 6. a 11. června je budeme společně pozorovat pomocí ultrazvukového detektoru. Na programu je i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Srdečně zveme děti i dospělé! Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se koná v rámci projektu podpořeného MŽP.
Den dětí v Toulcově dvoře [3. června 2019]
Součástí programu Dne dětí v pražském Toulcově dvoře, který se koná v pondělí 3. června 2019, bude i stánek s ukázkou živých netopýrů a povídáním o jejich zajímavém životě. Podrobnosti v pozvánce a na webu ekocentra. Stanoviště ČESON je součástí projektu podpořeného MŽP.
Netopýří den dětí ve Vraném nad Vltavou [2. června 2019]
V neděli 2. června přijďte do Staré školy ve Vraném nad Vltavou - děti i dospělé zde čeká odpoledne s netopýry. Na programu je setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry, výstava, přírodovědná stezka, ale také čtení z knihy Netopýří chmýří. Akce se koná v rámci projektu podpořeného MŽP. Pozvánka.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní ve Vraném nad Vltavou [2.6.-30.6.2019]
Putovní výstava o netopýrech se přesouvá do Staré školy ve Vraném nad Vltavou. Prohlédnout si ji zde můžete od 2. do 30. června 2019. Na zahájení výstavy (neděle 2. června) je připravena doprovodná akce - Netopýří den dětí.
Den stromů na hradě Lukov [25. května 2019]
Na hradě Lukov u Zlína se v sobotu 25. května koná Den stromů a den s Lesy ČR. Ve stánku s netopýří a ptačí poradnou se návštěvníci mohou dozvědět spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkat se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce a na webu hradu. Netopýří stanoviště je součástí projektu podpořeného MŽP.
Den Stromovky [18. května 2019]
Lépe poznat pražskou Stromovku, rostliny a živočichy, kteří zde žijí, i práci zahradníků a arboristů, kteří o park pečují, mohou lidé v sobotu 18. května 2019. Ve stánku ČESON bude připravena ukázka živých netopýrů a povídání o životě těchto zajímavých živočichů, kteří jsou významnými obyvateli parku. Více o akci na webu Lesů hl. m. Prahy.
City Nature Challenge v Kroužkovací stanici Národního muzea [27. dubna 2019]
V sobotu 27. dubna 2019 se veřejnosti otvírá areál Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze - Hostivaři. Na programu budou ukázky odchytu a kroužkování ptáků, ale také setkání s jinými létajícími živočichy - netopýry. Pro děti bude připravena přírodovědná stezka se zábavnými úkoly. Návštěvníci se mohou zapojit do poznávání přírody hlavního města v rámci mezinárodní soutěže City Nature Challenge. Více v pozvánce a na webu Národního muzea. Stanoviště ČESON je součástí projektu podpořeného MŽP.
Den Země v Bohumíně [23. dubna 2019]
Kulturní centrum K3 v Bohumíně zve na filmový festival ekologických dokumentů, který se uskuteční u příležitosti oslav Dne Země v úterý 23. dubna 2019. Ve foyer proběhne prezentace ekologických spolků včetně České společnosti pro ochranu netopýrů (k dispozici budou informační materiály, bude možno zhlédnout film o netopýrech). Podrobnosti v pozvánce.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Pardubicích [15.4.-19.5.2019]
Od 15. dubna do 19. května 2019 mohou návštěvníci pardubického Ekocentra PALETA (budova Natura park) zhlédnout putovní výstavu s fotografiemi našich netopýrů a dozvědět se řadu zajímavostí z jejich života. Více v pozvánce.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [23. března 2019]
Přijďte si prohlédnout Javoříčské jeskyně a zblízka se seznámit s jejich tajuplnými obyvateli. Tradiční „Probouzení netopýrů“ se koná v sobotu 23. března 2019 od 10 a 13 hodin. Na akci je nutno se předem objednat, více na webu Javoříčských jeskyní. Odborný program zajišťuje ČESON v rámci projektu podpořeného MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Žatci [24.1-30.3.2019]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 24. ledna do 30. března 2019 k vidění v Regionálním muzeum K. A. Polánka v Žatci. Jako doprovodný program se uskuteční přednášky Dity Weinfurtové "Život netopýrů", a to ve čtvtek 21. února (pozvánka) a dále ve čtvrtek 28. března (pozvánka). Přednášky se konají v rámci projektu podpořeného MŽP.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [3. listopadu 2018]
Letošní sezónu akcí pro veřejnost uzavírá oblíbené Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních. Využijte tuto příležitost a přijďte se seznámit s nevšedním životem letounů. Na prohlídky jeskyní se speciálním programem, které se konají v sobotu 3. listopadu 2018 v 10 a 13 hodin, je nutné se předem objednat. Více zde.
Netopýři na oslavách Halloweenu [27. a 31. října 2018]
Příležitost setkat se se skutečnými netopýry a dozvědět se spoustu zajímavostí z jejich života budou mít návštěvníci podzimních oslav Halloweenu v Pevnosti poznání v Olomouci a v science centru Vida! v Brně.
Den stromů ve Zlíně [18. října 2018]
Všichni zájemci jsou srdečně zváni na Den stromů v sadu Svobody ve Zlíně. Kromě dalších zajímavostí je připraven infostánek s ptačí a netopýří poradnou, ale také procházka po parku s zoologickým a arboristickým výkladem. Vice zde.
Výstava dětských kreseb Blízká setkání s netopýry [17.10.-15.11.2018]
Vítězná díla z výtvarné soutěže s netopýří tématikou, které se zúčastnily děti z pražských mateřských a základních škol, budou k vidění v Komunitním centru Kampa. Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve středu 17. října 2018. Součástí akce bude předání cen výhercům soutěže, ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů a promítání filmu. Více v pozvánce. Výstava v prostoru Salla Terrena potrvá až do 15. listopadu, pro veřejnost je otevřeno denně od 15 do 21 hod. Pořádáno v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Vycházka pro nevidomé a slabozraké [9. října 2018]
Česká společnost ornitologická a ČESON ve spolupráci se Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR zvou na podvečerní vycházku v pražské Stromovce s možností poslouchat lovící netopýry pomocí ultrazvukového detektoru a ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů. Podrobnosti na webu ČSO.
Netopýři na výstavě v pražské Stanici přírodovědců [6. října 2018]
Jako každý podzim se od 1. do 7. října ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy koná výstava, během níž se děti i dospělí mohou setkat s živými zvířaty a dozvědět se spoustu zajímavostí z jejich života. Letos je tato akce věnovaná tématu "Od jepice po želvu aneb Jak dlouho s námi žijí?". V sobotu 6. října bude součástí výstavy také stanoviště ČESON s ukázkou hendikepovaných netopýrů. Více zde. Prezentace netopýrů je součástí projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Noc vědců na Hvězdárně Žebrák [5. října 2018]
Pozorovat noční oblohu, dozvědět se o nově objeveném asteroidu, a také se setkat s živými netopýry mohou návštěvníci Noci vědců na Hvězdárně Žebrák. Akce se koná v pátek 5. října od 18:00 hod. Více v pozvánce.
Vypravte se Za zvířátky do Krčského lesa [4. října 2018]
Blíže se seznámit s nejrůznějšími zvířaty z naší přírody můžete na osvětové akci, která se koná ve čtvrtek 4. října od 9 do 16 hod. u rybníka Labuť v Krčském lese. Díky podpoře hl. m. Prahy bude připraveno i stanoviště věnované létajícím savcům s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů.
Podzimní vycházky za netopýry do Stromovky [18. a 25. září 2018]
Září je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru a setkat se zblízka s hendikepovanými netopýry můžete během tradičních večerních vycházek do pražské Stromovky, tentokrát v úterý 18. a 25. září. Akce se konají v rámci projektu podpořeného Hl. m. Prahou. Pozvánka
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Kladně [2.9.-18.11.2018]
Putovní výstava o netopýrech bude během podzimu k vidění ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Slavnostním zahájením bude netopýří noc konaná v sobotu 1. září s promítáním, ukázkou hendikepovaných netopýrů a přírodovědnou stezkou pro děti. Výstava potrvá do 18. listopadu. Více zde.
Mezinárodní noc pro netopýry 2018 [9.8.-5.10.2018]
Srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Zajímavý život létajících savců přiblíží přednášky a promítání, ukázky odchytu do sítí a sledování pomocí ultrazvukových detektorů, či setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. Na výběr je více než 50 akcí, které se konají po celé České republice, a to od 9. srpna až do 5. října. Jejich přehled najdete zde.
Večerní vycházky za ptáky a netopýry [27.6.-17.7.2018]
Spolu s Českou společností ornitologickou zveme na podvečerní vycházky, při kterých se blíže seznámíte s našimi okřídlenými sousedy - rorýsi, jiřičkami i netopýry. Dozvíte se, jakým způsobem tyto druhy využívají lidská sídla a jak jim můžeme pomoci. V Praze se můžete zúčastnit exkurze v Radotíně ve středu 27. června 2018 (pozvánka). Podobné akce se konají i v dalších městech Čech a Moravy, a to až do 17. července. Více na webu ČSO.
Netopýři na Veletrhu vědy a výzkumu v Olomouci [16. června 2018]
Pevnost poznání a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého zvou na oblíbený Veletrh vědy a výzkumu. V sobotu 16.6.2018 můžete navštívit stanoviště ČESON s netopýří poradnou. Zde se setkáte s ochočenými hendikepovanými netopýry, získáte rady ohledně bezproblémového soužití s netopýry nebo tipy, jak těmto našim sousedům pomáhat, a také si vyzkoušíte metody výzkumu netopýrů. Více zde.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Jablunkově [5.6. - 23.8.2018]
Výstavu představující rozmanitost netopýrů žijích v ČR budou moct od června do srpna zhlédnout návštěvníci Muzea Těšínska. Součástí expozice, která bude připravena ve výstavní síni v Jablunkově, jsou kromě fotografií také ukázky výzkumných pomůcek a hravé prvky pro děti. Více na webu muzea.
Jarní exkurze za netopýry do Stromovky [29.5. a 5.6.2018]
Tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce v úterý 29. května a 5. června. Na programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v letáčku a na webu Lesů hl. m. Prahy. Vycházky jsou součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Den stromů na hradě Lukov [26. května 2018]
Na hradě Lukov u Zlína se v sobotu 26. května koná Den stromů a den s Lesy ČR. Ve stánku s netopýří a ptačí poradnou se návštěvníci mohou dozvědět spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkat se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce.
Netopýři na Noci kostelů [25. května 2018]
Tradiční Noc kostelů proběhne letos v pátek 25. května. V Jezvém na Českolipsku a ve Velké Bystřici na Olomoucku budou součástí programu přednášky o zajímavém životě netopýrů, kteří jsou častými obyvateli půdních prostor v sakrálních stavbách. Rovněž v kostele v Lobendavě na Děčínsku, který je evropsky významnou lokalitou s početnou kolonií netopýra velkého, bude připraveno povídání o létajících savcích.
Netopýři v Říčanském muzeu [19. května 2018]
V sobotu 19. května se v Muzeu Říčany koná akce nazvaná Netopýři ve městě, během níž se návštěvníci budou moct setkat s živými hendikepovanými netopýry. Od 16 hodin bude připraven program pro rodiny s menšími dětmi a výtvarná dílna. V 18 hodin se uskuteční přednáška o životě létajících savců, následovaná večerní vycházkou s ultrazvukovým detektorem. Více zde.
Přednáška o netopýrech v Toulcově dvoře [9. května 2018]
Srdečně zveme na přednášku "Náš soused je netopýr" ve středu 9. května 2018 v Toulcově dvoře (Praha 10, Hostivař). Kromě povídání o zajímavém životě létajících savců vás čeká i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Podrobnější informace zde. Akce se koná s podporou hl. m. Prahy.
Den otevřených dveří v Kroužkovací stanici Národního muzea [28. dubna 2018]
V sobotu 28. dubna 2018 se veřejnosti otvírá arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze - Hostivaři. Na programu budou ukázky odchytu a kroužkování ptáků, ale také setkání s jinými létajícími živočichy - netopýry. Pro děti bude připravena přírodovědná stezka se zábavnými úkoly. Více v pozvánce a na webu Národního muzea. Stanoviště ČESON je součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Netopýři na výstavě ke Dni Země v Kolíně [18.-21.4.2018]
Od 18. do 21. dubna 2018 se v Městském společenském domě v Kolíně uskuteční výstava o životním prostředí, koncipovaná jako velká poznávací soutěž. Součástí akce bude stanoviště ČESON seznamující návštěvníky se životem netopýrů. Více v pozvánce a programu. V úterý 17.4. bude výstava vyhrazena dětem z mateřských škol.
Nedělní odpoledne s netopýry na Zvířeticích [15. dubna 2018]
Na zřícenině zámku Zvířetice u Bakova nad Jizerou se uskuteční slavnostní odhalení nové naučné tabule o netopýrech. Pro účastníky bude připraven odpolední program - beseda s odborníkem, ukázka handicapovaných netopýrů a hry pro děti. Více v pozvánce.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [24. března 2018]
Speciální prohlídky v Javoříčských jeskyních v sobotu 24. března 2018 v 10 a 13 hodin. Standardní prohlídka jeskyně s průvodcem bude doplněna poutavým vyprávěním o netopýrech a zakončena zajímavou prezentací. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat na tel. čísle 730 575 924 nebo e-mailem: javoricko@caves.cz. Pozvánka ke stažení zde.
Seminář k výukovému programu pro mateřské školy [15. března 2018]
Učitele mateřských škol, pracovníky ekocenter a dalších organizací věnujících se práci s předškolními dětmi zveme na instruktážní seminář k výukovému programu "Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů". Seminář se uskuteční 15. března 2018 v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou. Více v pozvánce.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní ve Stanici přírodovědců v Praze [10.1.-31.3.2018]
Putovní výstava, která prostřednictvím fotografií, textů a doprovodných exponátů představuje jednotlivé druhy našich netopýrů a zajímavosti z jejich života, se přesunula do Stanice přírodovědců DDM v Praze. Zde je ke zhlédnutí až do konce března nejen v rámci pravidelných kroužků, ale i během víkendových akcí pro veřejnost. Výstava je součástí projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Přednáška Náš soused je netopýr ve Strakonicích [21. listopadu 2017]
Šmidingerova knihovna Strakonice srdečně zve všechny zájemce na přednášku o zajímavém životě létajících savců, kteří často žijí v naší těsné blízkosti. Akce se koná v úterý 21. listopadu za podpory SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Břidličné [20.11. - 20.12.2017]
Před koncem roku je výstava s fotografiemi a zajímavými informacemi o životě našich letounů ke zhlédnutí v základní škole Břidličná na Bruntálsku. Pro veřejnost je přístupná pravidelně ve středu a ve čtvrtek od 14 do 16 hod. Školní skupiny mohou přijít po předchozí dohodě (kveta.derdova@seznam.cz) i v dopoledních hodinách. Pro děti je připraven odborný výklad, pracovní listy a zábavné úkoly. Výstava byla vytvořena v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Odrách [16. listopadu 2017]
Ve čtvrtek 16. listopadu 2017 se v Odrách uskuteční přednáška dr. Jiřího Šafáře "Oživená břidlice aneb Kdo přespává v podzemí". Pořádá ZO ČSOP Odry ve spolupráci s ČESON, s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP. Více v pozvánce.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [4. listopadu 2017]
Během listopadu se netopýři ukládají k zimnímu spánku. Využijte příležitost a navštivte poslední letošní akci, při které se seznámíte s jejich nevšedním životem. „Uspávání netopýrů“ v Javoříčských jeskyních se koná v sobotu 4. listopadu 2017 v 10 a 13 hodin. Prohlídka jeskyně s průvodcem je doplněna poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončena zajímavou prezentací. Na prohlídky je nutné se předem objednat. Více zde.
Dva semináře o ochraně synantropních ptáků a netopýrů [26. a 27. října 2017]
Česká společnost ornitologická a ČESON zvou všechny zájemce na podzimní semináře "Ochrana synatropních ptáků a netopýrů nejen při stavebních úpravách budov". Ve čtvrtek 26. října se seminář uskuteční v Olomouci, v pátek 27. října v Přerově. Více v pozvánce.
Výstava ve Stanici přírodovědců v Praze [14. října 2017]
Tradiční podzimní výstava zvířat, rostlin, minerálů a zkamenělin ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy s názvem "Za zavřenými dveřmi" se uskuteční od 9. do 15. října 2017. V sobotu 14. října od 10:00 do 17:00 hod. bude součástí výstavy stanoviště s ukázkou ochočených handikepovaných netopýrů. Pozvánka.
Poznávání přírody v Hodkovičkách [12. října 2017]
V lesoparku Hodkovičky v Praze 4 se od 9 do 16 hodin můžete ponořit do tajů lesa. Seznámíte se s čarovnými houbami a bylinami, fascinujícím světem hmyzu a tajemnými nočními živočichy - včetně netopýrů. Akci pořádají Lesy hl. m. Prahy. Stánek ČESON s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů je součástí projektů podpořených hl. m. Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Seminář o ochraně netopýrů v budovách a ve stromech [10. října 2017]
Další ze série seminářů, které jsou věnovány problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, se uskuteční 10. října 2017 v Liberci. Všichni zájemci jsou zváni. Více v pozvánce. Seminář se uskuteční v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní exkurze za pražskými netopýry [20. a 26. září 2017]
Tradiční podzimní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce, a to ve středu 20. září a v úterý 26. září 2017. Exkurze probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Na vycházku je nutno se předem přihlásit, podrobnosti najdete zde.
Netopýři na festivalu Babí léto v Bohnicích [9. září 2017]
Během multižánrového festivalu Babí léto v Bohnicích se můžete setkat s netopýry. Jako každý rok je připraven informační stánek s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů a poutavým vyprávěním o životě létajících savců (viz pozvánka). Stánek je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více o programu festivalu zde.
Mezinárodní noc pro netopýry 2017 [10.8.-6.10.2017]
Malé i velké srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 10. srpna do 6. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Olomouci [15.7.-6.10.2017]
Putovní výstava představující naše letouny, zajímavý způsob jejich života i možnosti jejich ochrany se přesouvá na Moravu. Od 15. července do 6. října ji můžete zhlédnout v Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Více zde. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Radotíně [17. července 2017]
Rorýsi, jiřičky i netopýři obývají stavby vybudované člověkem. Pro všechny, kteří by se rádi o našich okřídlených sousedech dozvěděli více, jsme ve spolupráci s Českou společností ornitologickou připravili večerní vycházku v Praze - Radotíně. Uskuteční se v pondělí 17. července 2017. Více v pozvánce. Akce se koná s podporou hlavního města Prahy.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Hrachově [1.-30. června 2017]
Od 1. do 30.6.2017 můžete navštívit naši putovní výstavu o netopýrech v areálu Ochrany fauny ČR v Hrachově na Sedlčansku. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti. Kromě informací o způsobu jejich života či metodách výzkumu se dotýká také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Součástí výstavy jsou také pracovní listy pro děti a další interaktivní prvky. Otevřeno pondělí až pátek 9-16 hod., víkendy a svátky 10 – 16 hod. Více na www.ochranafauny.cz. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Noc kostelů s netopýry v Bělé pod Bezdězem [9. června 2017]
Návštěvníci Noci kostelů v Bělé pod Bezdězem se budou moct blíže seznámit s tajuplným světem netopýrů. V pátek 9. června 2017 zde bude součástí programu přednáška o životě těchto létajících savců, a také pozorování večerního výletu letní kolonie netopýrů velkých, kteří sídlí přímo na půdě kostela Povýšení sv. Kříže. Více v pozvánce. Přednáška se uskuteční v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Den stromů s netopýry na hradě Lukov [3. června 2017]
Všechny zájemce zveme na Den stromů a den s Lesy ČR na hradě Lukově, který se uskuteční v sobotu 3. června 2017 od 10 do 17 hod. Součástí akce je netopýří a ptačí poradna – informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů a České společnosti ornitologické s ukázkou hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Stánek je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Stanoviště o netopýrech v rámci akce Den dětí s národními parky [27. května 2017]
Den dětí s národními parky se uskuteční v sobotu 27. května 2017 od 14 do 17 hod. v areálu Správy NP České Švýcarsko v Krásné Lípě. Těšit se můžete na soutěže, rukodělné dílničky, lanové prolézačky a mnoho dalších aktivit. Součástí akce je informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů, ve kterém se seznámíte se zajímavým životem těchto nočních savců a zblízka si prohlédnete ochočené handicapované netopýry.
Exkurze Za pražskými netopýry [23. 5. a 6. 6. 2017]
Vydejte se pozorovat netopýry do pražské Stromovky nebo do Divoké Šárky. Ve dnech 23. 5. a 6.6.2017 jsme pro vás ve spolupráci s Lesy hl. města Prahy přichystali večerní exkurze, při kterých budete mít možnost setkat se s trvale hendikepovanými ochočenými netopýry, dozvědět se spoustu zajímavých informací o jejich životě a pod vedením odborných lektorů pozorovat netopýry přímo v terénu pomocí ultrazvukových detektorů. Začátek exkurzí je ve 21 hodin. Počet účastníků je omezen, na exkurze je proto třeba se předem přihlásit. Další informace a kontakty pro přihlášení naleznete zde
Noc netopýrů v Říčanské hájovně u Světic  [19. května 2017]
V pátek 19. května 2017 od 19:30 hod. proběhne v Říčanské hájovně u Světic přednáška o netopýrech, jejíž součástí bude i setkání s ochočenými trvale handicapovanými netopýry. Děti si budou moct vyzkoušet drobné kvízy a hádanky. Od 21:00 hod. bude následovat vycházka k Srnčímu rybníčku, spojená s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Akce je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Netopýři na Zeměfestu v Mladé Boleslavi [22. dubna 2017]
Navštivte naše stanoviště na Zeměfestu 2017 a oslavte Den země s netopýry! Akce se koná v sobotu 22. dubna v Lesoparku Štěpánka v Mladé Boleslavi od 14 do 18 hod. Tématem celé akce jsou "zvířata ve městě", a proto zde nemohou chybět ani netopýři. U našeho stánku budete mít možnost setkat se s ochočenými hendikepovanými netopýry a dozvědět se zajímavosti o jejich životě. Pro děti jsou připraveny malé netopýří úkoly, výtvarné dílny i seznámení s knížkou „Netopýří chmýří“. Stanoviště je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP, další informace o akci naleznete v pozvánce a na webových stránkách Ekocentra Zahrada.
Výstava netopýři tajemní a zranitelní [4.2. - 31.3.2017]
Třetí prezentace putovní výstavy o netopýrech proběhne v atriu Gymnázia v Teplicích od 4.2. do 31.3.2017. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti. Kromě informací o způsobu jejich života či metodách výzkumu, se dotýká také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Součástí výstavy je také prezentace hlasů několika druhů netopýrů z ultrazvukového detektoru, kterou si mohou návštěvníci sami pouštět, pracovní listy pro děti a další interaktivní prvky. Pro veřejnost a ostatní školy přístupné po předchozí domluvě, vhodné pro zpestření výuky biologie a přírodopisu či v rámci školních projektů. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška Náš soused je netopýr v Toulcově dvoře [29. března 2017]
Přijďte se seznámit s tajemnými létajícími savci, kteří s námi často nenápadně žijí pod jednou střechou. Přednáška s promítáním přibližuje zajímavosti ze života netopýrů a jejich význam v přírodě. Zabývá se příčinami jejich ohrožení a možnostmi ochrany, a to zejména při stavebních úpravách a zateplování budov. Součástí přednášky je ukázka ochočených trvale handicapovaných netopýrů. Ve středu 29.3.2017 od 17:30 hod. ve SEV Toulcův dvůr v Praze. Přednáška je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [25. března 2017]
Speciální prohlídky v Javoříčských jeskyních v sobotu 25. března 2017 v 10 a 13 hodin. Standardní prohlídky jeskyně s průvodcem budou doplněny poutavým vyprávěním o netopýrech a zakončeny zajímavou prezentací. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat na tel. čísle 730 575 924 nebo e-mailem: javoricko@caves.cz. Pozvánka ke stažení zde.
Seminář věnovaný ochraně netopýrů a ptáků v budovách a ve stromech [21. března 2017]
Zveme vás na další seminář věnovaný ochraně netopýrů a ptáků vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, který se uskuteční v úterý 21. března ve Zlíně. Bližší informace o programu a kontakt pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář probíhá ve spolupráci s Českou společností ornitologickou v rámci projektu finančně popdořeného SFŽP ČR a MŽP.
Prezentace o ochraně netopýrů na konferenci Obnova památek 2017 [14. března 2017]
Prezentační stanoviště ČESON v rámci doprovodné výstavy konference Obnova památek 2017, jejímž tématem jsou střechy historických budov. Na našem stanovišti se dozvíte, jak správně postupovat při opravách střech a rekonstrukcích půdních prostor obývaných netopýry. Bližší informace o programu konference a formulář přihlášky najdete zde. Prezentace ČESON je součástí projektu finančně popodřeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Kladně [28. února 2017]
Přednáška o výsledcích průzkumu výskytu netopýrů v Kladně a okolí, který byl zaměřen na netopýry v panelových domech. Včetně informací o vhodných postupech a opatřeních na ochranu netopýrů při zateplování budov. Přednáška je součástí programu semináře „Z kladenských lesů, vod a stráních“ o přírodě Kladenska a její ochraně, k účasti na semináře je třeba se předem přihlásit. Pozvánka s přihláškou a kompletní program semináře ke stažení zde. Uskuteční se 28.2.2017 ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Přednáška o netopýrech je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Netopýří dílna na Dni tvořivých rukou [18. února 2017]
Přijďte v sobotu 18.2.2017 do CEV Sluňákov (Horka nad Moravou). Na netopýřím stanovišti si vyzkoušíte, jak se dá netopýrům pomáhat výrobou a vyvěšováním speciálních budek. Vyzkoušíte si složit netopýří budku a pro zájemce bude možnost si vyrobit (a odnést) i reálnou budku na vlastní zahradu nebo dům! Program probíhá od 10:00 do 16:00 hod. Netopýří dílna je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.