^ö^ INTRODUCTION ^ö^ ABOUT US ^ö^ CONTACTS ^ö^ BAT ADVICE ^ö^ LINKS    


FaceBook

Poll
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 23900.
46.8% (11192)
27.2% (6498)
26% (6210)

Our sponsors and partnersCBCS (ČESON) is member of BatLife
Czech Bat Conservation Society

The Czech Bat Conservation Society (ČESON) was founded in 1991 with the aim to enhance cooperation between professional and amateur bat workers. The mission of this non-governmental organisation is coordination of bat conservation and research. ČESON gathers information about bat conservation problems, calls attention of responsible authorities to these problems and suggests their solution. ČESON also provides advice on the conservation of bats and their habitats, disseminates information on the current problems in bat conservation among members and friends of the Society, and promotes cooperation between amateur bat workers, general public, professional bat experts and government agencies in bat research and conservation. ČESON is engaged in monitoring of bat populations in the Czech Republic and represents national bat conservation both in the country and abroad.


News

Nová příručka "Opatrenia pre ochranu netopierov v podkroviach" [25.11.2022]
Jedna z našich nejbližších partnerských organizací, Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku, vydala podrobnou příručku zaměřenou na problematiku ochrany netopýrů na půdách. Publikace vychází z metodických listů ČSOP, zpracovaných Danielem Horáčkem v roce 2021 (viz zde), jeho doporučení jsou doplněna množstvím dalších praktických příkladů ze Slovenska. Příručka je volně ke stažení na webu projektu Bat4Man, a to ve slovenském a v anglickém jazyce.
Zemřel Jiří Flousek - zakládající člen ČESON [18.11.2022]
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 14. listopadu 2022 opustil naše řady zakládající člen ČESON, vynikající zoolog a výborný kamarád RNDr. Jiří Flousek, Ph.D. Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem pozůstalým a budeme vždy vzpomínat! Poslední rozloučení s Jirkou proběhne v klášterním kostele ve Vrchlabí v pátek 25. listopadu 2022.
V rámci akce "Náš soused je netopýr" bylo předáno dalších pět plaket [10.11.2022]
Během letních a podzimních měsíců bylo předáno dalších pět památečních plaket v rámci akce "Náš soused je netopýr". Ocenění převzal pan Jiří Doležal s rodinou z Nespek, manželé Hájkovi z Roztok u Křivoklátu, rodina Černých z Prahy, rodina Svobodových z Brna a pan Gajdůšek s rodinou ze Želechovických pasek na Zlínsku. Všichni ocenění mají ve svých domech či chatách úkryty letních kolonií netopýrů. Za vstřícný přístup k okřídleným sousedům jim patří velký dík! Podrobnější informace najdete zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Seminář o ochraně netopýrů a ptáků v nelesní zeleni - Praha [31.10.2022]
Pracovníky úřadů, správce parků, arboristy a všechny další zájemce zveme na podzimní seminář "Péče o stromy s ohledem na ptáky a netopýry", který se uskuteční v budově pražského magistrátu v úterý 22. listopadu 2022. Představeny budou nejen obecné zásady šetrné péče, ale i konkrétní příklady dobré praxe z Prahy a Olomouce. Podrobnosti a odkaz pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář pořádá ČESON ve spolupráci s ČSO, v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Seminář o ochraně synantropních živočichů při stavebních úpravách budov - České Budějovice [3.10.2022]
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s ČESON zvou na vzdělávací seminář, který se uskuteční v úterý 25. října 2022 v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Na programu budou přednášky o ochraně ptáků a netopýrů při stavebních úpravách, včetně problematiky řešení kolizí ptáků se skleněnými plochami. Podrobnosti v pozvánce. Seminář se koná v rámci projektu Okřídlení sousedé, podpořeného grantem z Norských fondů.
Netopýří večírky online pokračují v říjnu [28.9.2022]
Zveme vás na další Netopýří večírek online! Víte, že někteří netopýři podnikají každoroční sezónní migrace na vzdálenost téměř 2 000 km? Jakými metodami lze tento fenomén zkoumat, kudy vedou tradiční migrační koridory a co při tom netopýry ohrožuje? To vše se můžete dozvědět v dalším díle Netopýřích večírků online, který proběhne v úterý 18. října od 18:00 hod. na platformě ZOOM. Přednášet bude Doc. Tomáš Bartonička, Ph.D. z Přírodověděcké fakulty MU Brno, ředitel ČESON. Podrobnější informace zde. Přehled dalších říjnových akcí s netopýry najdete v kalendáři.
Chiropterologický seminár 2022 [19.9.2022]
Kolegové ze Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) zvou na Chiropterologický seminár, který se koná ve dnech 14. - 15. října 2022 v obci Krásnohorská Dlhá Lúka (NP Slovenský kras). Bližší informace a registrační formulář jsou k dispozici na webu SON.
Výzkumnický batůžek nově k dispozici také v Třeboni [10.9.2022]
V rámci vzdělávacího programu ?Netopýří výzkumníci? bylo od 5. září spuštěno další výpůjční místo. Školní kolektivy a další organizované skupiny, které si chtějí vyzkoušet náš výzkumnický batůžek s ultrazvukovými detektory a dalším vybavením pro pozorování netopýrů v přírodě, si ho mohou po dohodě zapůjčit v Třeboňské záchranné stanici. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách programu.
Akce s netopýry v září a říjnu [27.8.2022]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry je pro veřejnost připravena na přelom léta a podzimu celá řada dalších akcí. Blíže se seznámit s netopýry můžete v infostáncích v Poodří na Tour de aleje, v ZOO Olomouc, dále na večerních exkurzích v pražské Stromovce, v infostánku na Dnech stromů v Kunratickém lese, na Sousedském moštování ve Vojanových sadech nebo ve Zlíně na Stromových slavnostech. V Pevnosti poznání v Olomouci a v Chlumu u Třeboně budou netopýři součástí halloweenských oslav. Do konce září probíhá výstava o netopýrech v Praze v Toulcově dvoře a do konce října v Kynšperku nad Ohří. Sledujte kalendář akcí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2022 [5.8.2022]
Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky více než 40 akcí, které se konají od 11. srpna do 1. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří geocachingová série má již 10 000 logů! [1.8.2022]
Během prázdnin překonala geocachingová série "S Drákulou v netopýřím světě" pomyslnou hranici 10 000 návštěv. Série 10 kešek, umístěných na zajímavých netopýřích lokalitách ve středních a jihozápadních Čechách, je v provozu pět let a po celou dobu se setkává s velkým zájmem hledačů. Od konce roku 2021 je navíc k dispozici nová bonusová mystery keš. V listingu každé kešky zanechal hrabě Drákula zajímavé poselství. Stačí jen vyrazit na výlet a hledat. Více na webu napude.sousednetopyr.cz .
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní putuje dále [25.7.2022 ]
Putovní výstavu "Netopýři tajemní a zranitelní", která představuje rozmanitost netopýrů žijích v ČR a úskalí jejich soužití s člověkem, můžete během léta a podzimu 2022 zhlédnout v Praze v Toulcově dvoře a v Kynšperku nad Ohří. Podrobnosti v kalendáři akcí.
Nový vzdělávací program "Netopýří výzkumníci" [7.6.2022]
Tento týden jsme spustili nový vzdělávací program pro školy, zájmové kroužky a další organizace, které se věnují práci s dětmi. Učitelé a lektoři si mohou zdarma zapůjčit výzkumnické batůžky, které obsahují potřebné vybavení pro pozorování a určování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů, a vyrazit s dětmi na dobrodružnou večerní vycházku. Aktuálně jsou batůžky k dispozici ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy, v přípravě jsou ale i další výpůjční místa v Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Brně. Podrobnější informace najdete na webu. Aktivita je součástí projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Prožijte červen a červenec s netopýry [31.5.2022]
Na přelom jara a léta jsme ve spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi připravili řadu akcí pro veřejnost, kde se můžete potkat a blíže seznámit s netopýry i dalšími synantropními živočichy. Přijďte za námi do Prahy na Veletrh vědy, na hrad Lukov u Zlína, na muzejní noc v Soběslavi nebo do Vraného nad Vltavou. Proběhnou také dvě večerní netopýří vycházky do pražských parků a celá série exkurzí za okřídlenými sousedy (ptáky a netopýry) na různých místech na Moravě a v Praze. Případně sledujte speciální červnový díl Ornitologa na drátě, který bude věnovaný ptákům a netopýrům obývajícím půdy. Podrobnější informace o všech akcích najdete zde. Srdečně vás zveme!
Terénní setkání ČESON 2022 [3.5.2022]
Po několikaleté pauze srdečně zveme všechny členy na tradiční terénní setkání, které se uskuteční ve dnech 24.-26. června 2022 ve Václavově u Oskavy (okr. Šumperk). Veškeré informace o programu, ubytování i přihlášení najdete v pozvánce.
Zachránění netopýři rezaví z Plzeňska opět na svobodě [2.5.2022]
V sobotu 30.4.2022 jsme ve spolupráci se záchrannou stanicí DESOP Plzeň vypustili zpět do přírody 45 zachráněných netopýrů rezavých. Jednalo se o zvířata, která na podzim omylem zalétla škvírou v okně do soukromého bytu v zatepleném panelovém domě, kde vzhledem k nepřítomnosti majitele na delší dobu uvízla. Díky spolupráci správce budovy, záchranné stanice v Plzni a ČESON se po zimě strávené v umělém zimovišti podařilo tyto výkonné lovce hmyzu navrátit do volnosti. Více se dozvíte v tiskové zprávě.
Pozvánka na seminář k programu Netopýří výzkumníci  [28.4.2022]
Připravujeme nový vzdělávací program pro základní a střední školy a další organizace, zaměřený na pozorování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Pro učitele, lektory ekocenter, vedoucí kroužků i ostatní zájemce pořádáme ve středu 25. května 2022 v pražské Stromovce instruktážní seminář, na kterém se naučí pracovat s detektorem a seznámí se s možnostmi využití netopýřích výzkumnických batůžků pro zpestření výuky i dalších aktivit s dětmi. Podrobnější informace o programu semináře a přihláška v pozvánce. Seminář se koná v rámci projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Mezinárodní seminář Netopýři Sudet [26.4.2022]
Srdečně zveme všechny zájemce na mezinárodní seminář věnovaný výzkumu a ochraně netopýrů v oblasti Sudet, který pořádá kolega Daniel Horáček. Tato tradiční akce se uskuteční ve Frýdlantu v Čechách 9. - 11. září 2022. Podrobnější informace a přihláška v pozvánce.
První jarní akce pro veřejnost [12.3.2022]
Srdečně zveme na první letošní akce pro veřejnost - například na Probouzení netopýrů do Javoříčských jeskyní v sobotu 26.3. nebo na další díl ze série Netopýřích večírků online - tentokrát o netopýřích námluvách, který proběhne v úterý 5.4. Následuje Den Země v Říčanech 24.4., víkend otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM v Praze 30.4., superhrdinové v science centru VIDA! v Brně 30.4., a zahájení návštěvnické sezóny v třeboňské záchranné stanici 7.5. Bližší informace a další program najdete v Kalendáři akcí.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON [7.3.2022]
Zveme všechny členy na valnou hromadu ČESON, která se uskuteční jako výjezdní víkendová akce ve dnech 20.-22. května 2022 v Lednici (okr. Břeclav). Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Webinář "Strom jako biotop v arboristické praxi" [14.1.2022]
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) pořádá dne 3.2.2022 odborný webinář, zaměřený na ochranu živočichů při arboristických zásazích i komplexních úpravách parků. Přednášet budou rakouský stromolezec Stefan Knöpfer, ing. Alice Dědečková z odboru ochrany prostředí MHMP a dr. Eva Cepáková z ČESON. Webinář je určen pro arboristy, pracovníky ochrany přírody, správce zeleně, pedagogy a studenty odborných škol, ale i další zájemce. Podrobnosti zde. Přednáška "Obnova pražské Stromovky s ohledem na výskyt netopýrů a dalších chráněných živočichů" se koná v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Interaktivní netopýří mapa se rozrostla o 26 nových lokalit [30.12.2021]
V rámci projektu Skrytý život v památkách - výpravy za tajemstvím létajících savců jsme v letech 2020-2021 uzavřeli spolupráci na propagaci netopýrů se správci dalších památek. Na netopýří mapě, která přináší tipy na výlety pro veřejnost, se tak objevilo 26 nových lokalit. Jsou mezi nimi hrady a zámky, ale také například staré vojenské pevnosti (Josefov, Dobrošov), zpřístupněná důlní díla (Jílové u Prahy, Mauritius, Johannes, Jeroným, Flascharův důl) a přírodní jeskyně, o které pečuje Správa jeskyní ČR. Na pěti lokalitách byly instalovány informační cedule a na dvou místech (Chotěšov, Žihobce) jsou nově v provozu dotykové panely představující způsob života a ohrožení letounů.
Netopýří questing a geocaching [29.12.2021]
Během roku 2021 přibyly pro příznivce outdoorových her tři nové možnosti, jak navštívit zajímavá místa spojená s výskytem netopýrů a zároveň se pobavit. V rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí byly vytvořeny dvě questingové trasy s netopýří tématikou - v Třeboni a pražské Stromovce. Kromě toho byla doplněna geocachingová série S Drákulou v netopýřím světě o novou bonusovou kešku, umístěnou v blízkosti přehrady Slapy. Více na webu napude.sousednetopyr.cz.
PF 2022 [23.12.2021]
Přejeme klidné svátky a příznivý nový rok! PF 2022