|
![]() Rekonstrukce budov Klasické budovyVelký význam mají tyto stavby zejména jako úkryty pro letní kolonie samic s mláďaty. Můžeme je najít na půdách kostelů, zámků i obytných domů, za dřevěným obložením nebo za trvale otevřenými okenicemi chat, ve štěrbinách pod oplechováním střech či ve škvírách pod prasklou omítkou.
Jak postupovat v případě plánované rekonstrukce budovy obývané netopýry? Jak postupovat v případě plánované rekonstrukce budovy obývané netopýry?
1. Záměr je vhodné předem konzultovat s odborníky - chiropterology, kteří určí druh netopýra a na základě průzkumu konkrétní situace vám poradí odpovídající postup a pomohou navrhnout možná technická řešení. Kontakty na konkrétní odborníky působící v jednotlivých regionech naleznete zde, případně nás kontaktujte na netopyr@ceson.org. 2. Před započetím stavebních prací (a nejlépe ještě před zpracováním případného stavebního projektu) je nutné zažádat o udělení výjimky z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
Výjimku vydávají:
a) na území chráněné krajinné oblasti a národního parku příslušná správa CHKO nebo NP (kontakty na jednotlivé správy) b) mimo území CHKO a NP odbor životního prostředí příslušného krajského úřadu (kontakty na jednotlivé KU) c) na území vojenského újezdu jeho újezdní úřad 3. Při realizaci rekonstrukce je pak nutné řídit se podmínkami, které orgán ochrany přírody ve svém rozhodnutí o výjimce stanoví. Podmínky se mohou lišit podle konkrétní situace, nicméně vždy bude nutné dodržet několik následujících zásad:
Technická řešeníOpatření proti vnikání holubů lze provést některým z následujících způsobů:
(autor obrázků Michal Andreas)
Impregnace trámů a dalších dřevěných prvků
K impregnaci dřeva proti dřevokaznému hmyzu a houbám je třeba používat prostředky co nejméně toxické pro netopýry.
Jejich aplikaci je navíc nutné provádět v období nepřítomnosti netopýrů a nejlépe několik měsíců před jejich návratem do úkrytu.
Doporučené jsou zejména prostředky obsahující sloučeniny bóru (kyselina boritá a její soli, borax – např. Bochemit), vhodné jsou také prostředky na bázi pyrethroidů (permethrinu, cypermethrinu, deltametrinu, případně flufenoxuronu). Z fungicidů lze použít kvartérní amonné soli, propikonazol, IPBC a dichlofluanid.
Příklady některých vhodných přípravků dostupných na českém trhu: Řešení některých problémů spojených s výskytem netopýrů
Během soužití s netopýry mohou občas vznikat různé problémy. Téměř vždy však existuje přijatelné opatření, jak situaci vyřešit s ohledem na netopýry i obyvatele domu. Zde naleznete příklady řešení nejčastějších problémů.
Ochrana trámoví a podlahy před hromadícím se trusem
Modelové doporučení, které lze použít jako vodítko pro realizaci podobného preventivního opatření. V každém případě by však opatření mělo být vždy konzultováno s orgánem ochrany přírody (příslušná správa CHKO).
Znečišťování oken pod výletovým otvorem
Náhodnému záletu netopýrů otevřeným oknem do bytu
Netopýři pronikají do stoupaček, na chodby apod.
Šramocení a hlasovým projevům netopýrů Pokud jsou vaše problémy s netopýry takové, že je nelze jednoduše odstranit, kontaktujte nás (netopyr@ceson.org). Většinou i tak existuje řešení, jak pomoci obyvatelům domů a zároveň neublížit netopýrům. Každá situace však vyžaduje individuální přístup a odbornou pomoc.
Modelové příklady |