^ö^ INTRODUCTION ^ö^ ABOUT US ^ö^ CONTACTS ^ö^ BAT ADVICE ^ö^ LINKS    


FaceBook

Poll
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 30281.
44.7% (13527)
28.1% (8495)
27.3% (8259)

Our sponsors and partnersCBCS (ČESON) is member of BatLife
Czech Bat Conservation Society

The Czech Bat Conservation Society (ČESON) was founded in 1991 with the aim to enhance cooperation between professional and amateur bat workers. The mission of this non-governmental organisation is coordination of bat conservation and research. ČESON gathers information about bat conservation problems, calls attention of responsible authorities to these problems and suggests their solution. ČESON also provides advice on the conservation of bats and their habitats, disseminates information on the current problems in bat conservation among members and friends of the Society, and promotes cooperation between amateur bat workers, general public, professional bat experts and government agencies in bat research and conservation. ČESON is engaged in monitoring of bat populations in the Czech Republic and represents national bat conservation both in the country and abroad.


News

Osvětové akce ČESON v srpnu a září [5.8.2023]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry se na sklonku léta bude konat i řada dalších akcí přibližujících život létajících savců. Jsou to jednak večerní vycházky s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru: 15.8. v Praze u Mánesova mostu, 5.9., 25.9. a 26.9. v Praze v parku Stromovka, 13.9. v Praze v parku Kampa. Dále můžete navštívit infostánky ČESON v rámci větších akcí: 2.9. Den pro zoologické zahrady v ZOO Olomouc, 20.9. Dny stromů v Praze v Kunratickém lese, 23.9. Sousedské moštování v Praze ve Vojanových sadech. Více v kalendáři akcí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2023 [3.8.2023]
Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky 50 akcí, které se konají od 17. srpna do 6. října 2023 na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete na webu netopyrinoc.cz. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava o netopýrech k vidění na třech místech [28.7.2023]
Od letošního roku je putovní výstava Netopýři tajemní a zranitelní k dispozici ve třech verzích. Díky tomu může její prezentace probíhat na třech lokalitách zároveň - jako právě nyní. V muzeu v Berouně můžete výstavu vidět až do konce října. V srpnu a v září ji lze zhlédnout v Domě přírody Žďárských vrchů (Krátká u Sněžného). V září a říjnu bude výstava probíhat také v muzeu v Novém Jičíně. Více v kalendáři akcí.
Netopýří mapa pomáhá plánovat výlety za poznáním [16.6.2023]
Chystáte se na letní výpravu a lákají vás romantické hrady, zámky, tajemná podzemí či staré pevnosti? Vydejte se do míst, která si oblíbili i netopýři! Na naší interaktivní mapě najdete již více než 60 tipů na výlety po celé ČR, kde se lze s tajuplnými létajícími savci blíže seznámit při výkladu průvodců, s pomocí informačních tabulí nebo si pohrát se zábavnými pracovními listy pro celou rodinu. Na několika památkách můžete dokonce zblízka nahlédnout do soukromí zdejších netopýřích obyvatel díky kamerovým přenosům. Jinde na vás čekají schované kešky ze série S Drákulou v netopýřím světě, a nejen děti bude určitě bavit i honba za netopýřím pokladem s veršovanými úkoly, zvaná questing.
Akce pro veřejnost v červnu a červenci [23.5.2023]
Zveme na akce, které přibližují zajímavý život netopýrů - ať už formou informačního stánku, hravé stezky nebo večerní vycházky do terénu. V sobotu 3. června je to Den stromů na hradě Lukov u Zlína, v neděli 4. června přírodovědný program zaměřený na naše zvířecí sousedy ve Vraném nad Vltavou. V úterý 6. a 13. června se uskuteční tradiční exkurze do pražských parků. Ve dnech 8.-10. června se těšíme na viděnou se všemi, kdo navštíví Veletrh vědy v pražských Letňanech. V neděli 11. června zveme na terénní exkurzi do Hrubé Vody. Na období od 23. června do 28. července je pak připraveno celkem sedm večerních vycházek za našimi zvířecími sousedy (netopýry i ptáky) - v Olomouci (2x), Ostravě, Frýdku-Místku, Soběslavi, Zlíně a Linharticích. Od 1. června až do konce října můžete také zhlédnout putovní výstavu Netopýři tajemní a zranitelní v berounském muzeu. Více v kalendáři akcí.
Live stream z kolonie netopýrů [11.5.2023]
Přímý přenos z letní kolonie netopýrů velkých obývajících půdu berounské školy je opět v provozu! Na youtube můžete sledovat aktuální dění v kolonii, večerní výlety samic za potravou a od června i postupný růst nově narozených mláďat. Přenos je realizován ve spolupráci s Jungmannovou základní školou v Berouně, firmou ECONET COMPUTERS s.r.o. a Jakubem Weinfurtem. Více zde.
Instruktážní vycházky k programu Netopýří výzkumníci [26.4.2023]
Pro učitele a lektory, kteří by chtěli využít naše badatelské batůžky v rámci programu Netopýří výzkumníci, jsme připravili sérii instruktážních vycházek. Během nich se naučí základy práce s ultrazvukovými detektory, vyzkouší si určování netopýrů podle hlasů přímo v terénu a získají více informací o vzdělávacím programu a možnostech jeho využití při práci s dětmi. Vycházky se konají 16. května v Brně, 23. května v Praze, 25. května v Českých Budějovicích, 31. května v Olomouci. Kapacita akcí je omezená, je třeba se předem přihlásit (odkaz na registrační formulář je uveden v pozvánce). Účast na akci je díky projektu spolufinancovanému SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí zdarma.
Další plaketa "Náš soused je netopýr" byla předána ve Šlapanicích [19.4.2023]
Další plaketa v rámci akce "Náš soused je netopýr" byla předána panu Ing. Josefovi Mlíkovi za Šlapanic. Pan Mlíka vyrobil a u svého domu vyvěsil několik netopýřích budek, které již několik let, zejména na podzim, využívají jako přechodný úkryt netopýři rezaví. Netopýry sleduje i pomocí moderní techniky a o svých pozorováních vede pečlivé záznamy, které mohou posloužit k lepšímu poznání života tohoto migrujícího druhu. Děkujeme za spolupráci! Plaketa byla předána v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Více informací o akci a přehled všech oceněných najdete zde.
Dubnové a květnové akce pro veřejnost [10.4.2023]
Na jaro je připravena řada osvětových akcí, které seznamují se zajímavým životem netopýrů. Ve čtvrtek 20.4.2023 můžete navštívit infostánek ČESON na Dni Země v Praze 13. V neděli 23.4.2023 si v Říčanech děti projdou zábavnou trasu na téma Lesem za zvířaty. Ve dnech 26. a 27. dubna bude netopýří stanoviště součástí Výstavy o životním prostředí v Kolíně. V neděli 30.4.2023 přijďte na Den otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM v Praze - Hostivaři. Putovní výstava Netopýři tajemní a zranitelní bude od května ke zhlédnutí v Třeboňské záchranné stanici (slavnostní otevření spojené se zahájením návštěvnické sezóny se uskuteční 6.5.2023). Srdečně zveme! Sledujte kalendář akcí.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON 2023 [28.3.2023]
Zveme všechny členy na valnou hromadu ČESON, která se opět uskuteční jako výjezdní víkendová akce ve dnech 19.-21. května 2022 v Lednici (okr. Břeclav). Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Nový netopýří quest spuštěn v Olomouci [27.3.2023]
Jarní dny budou stále více lákat k vycházkám. Pro malé i velké jsme nachystali novou questingovou trasu s názvem "Letem netopýřím světem v olomouckých parcích". Stáhněte si průvodní list a vydejte se ven luštit úkoly a hledat malý poklad v cíli. Přitom se dozvíte, jak důležité jsou zdejší městské parky pro netopýry i další vzácné živočichy. Zjistíte také, jak o takové prostředí šetrně pečovat, jak mohou vypadat netopýří budky či broukoviště. Více na webu napude.sousednetopyr.cz. Quest byl vytvořen v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
První podlážka pro netopýry na zámku Ruda nad Moravou dokončena [2.2.2023]
V rámci projektu LIFE+ Horseshoe Towers byla v podkroví zámku Ruda nad Moravou vybudována první ze tří dřevěných podlážek, jejichž cílem je ochránit historické trámy a zároveň usnadnit budoucí uklízení trusu po letních koloniích netopýra velkého (Myotis myotis) a vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). Takovéto relativně jednoduché opatření pomůže vyřešit konflikt mezi památkovou ochranou budovy a ochranou netopýrů. Zámek je totiž nejen kulturní památkou, ale od roku 2005 z důvodu výskytu dvou kriticky ohrožených druhů letounů i evropsky významnou lokalitou chráněnou v rámci soustavy Natura 2000. Více zde.
Zemřel Pavel Eleder - zakládající člen ČESON [23.1.2023]
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 17.1.2023 opustil naše nepočetné řady zakládající člen spolku ČESON, vynikající zoolog a výborný kolega RNDr. Pavel Eleder. Zásadním způsobem se zasadil o poznání netopýřího společenstva Vysočiny a účastnil se pravidelných monitorovacích akcí. Jelikož dlouhá léta působil jako zoolog na Správě SCHKO Žďárské vrchy, významně přispěl k rozšíření poznatků o celé řadě dalších skupin živočichů a zdaleka nejen obratlovčích. Přestože jej v posledních letech trápily zdravotní problémy, které mu již nedovolovaly pravidelnou účast na spolkovém dění, stále se čile zajímal o všechny netopýří události. Milý Pavle, bude nám tu moc chybět Tvůj osobitý vhled do všech přírodních peripetií! Poslední rozloučení s Pavlem Elederem proběhne ve čtvrtek 26. ledna 2023 v Brně.
První letošní akce pro veřejnost [16.1.2023]
Již od února se mohou zájemci těšit na další akce seznamující se životem netopýrů. Jako první lze navštívit putovní výstavu Netopýři tajemní a zranitelní, která bude v únoru a březnu ke zhlédnutí v ZOO Parku Vyškov. Ve čtvrtek 23.3.2023 se zde uskuteční doprovodná přednáška. Další výstavu, která přibližuje živočichy obývající podzemí, nabízí od března Jihomoravské muzeum ve Znojmě. V sobotu 25.3.2023 se můžete zúčastnit Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních. Více v kalendáři akcí.
Mezioborová konference Proměny noci [9.1.2023]
Česká astronomická společnost ve spolupráci s CHKO Beskydy zve k účasti na mezioborové konferenci věnované nočnímu životnímu prostředí a jeho proměnám. Konference s názvem Proměny noci se koná za laskavého hostitelství Planetária Ostrava v sobotu 4.3.2023. V rámci konference zazní široké spektrum příspěvků od biologických, enviromentálních, astronomických až po filozofické, vždy s jednotícím tématem - noc, tma, světlo v noci, noční příroda, světelné znečištění... Aktuální program konference najdete na stránkách svetelneznecisteni.cz. Přihlašování příspěvků je možné ještě během měsíce ledna.
PF 2023 [2.1.2023]
Přejeme hodně štěstí a zdraví všem kolegům, přátelům a příznivcům netopýrů! PF 2023
Odešel pan docent Vladimír Hanák [19.12.2022]
Nedlouho po odchodu Jiřího Flouska nás zastihla další velmi smutná zpráva. V sobotu 17. prosince 2022 zemřel ve věku 91 let doc. RNDr. Vladimír Hanák CSc., zakladatelská osobnost moderního výzkumu netopýrů, čestný člen ČESON a nezapomenutelný učitel několika generací našich netopýrářů. Pro všechny, kdo měli štěstí s Vladimírem se osobně setkat, je jeho odchod velmi bolestnou ztrátou. Jeho životní moudrost i fenomenální smysl pro humor provázející jeho velkorysý nadhled dokázaly do posledních chvil života vtisknout každému setkání nezapomenutelný punc pohody a životního optimismu. Bude nám velmi chybět. Milou vzpomínkou na Vladimíra Hanáka je film Netopýrolog režisérky Alice Růžičkové z roku 1996.
ČESON a ekologická výchova v roce 2022 [5.12.2022]
V uplynulém roce uskutečnili lektoři ČESON celkem 57 vzdělávacích akcí pro žáky mateřských, základních i středních škol a dále 2 přednášky pro studenty vysokých škol. Náplní přednášek, výukových programů a exkurzí bylo poznání způsobu života netopýrů, jejich významu v přírodě a možností jejich ochrany. Velká část z nich proběhla v Praze, a to díky projektu podpořenému hl. m. Prahou. Vzdělávací programy budou pokračovat i v roce 2023. Podrobnější informace a objednávkový formulář jsou k dispozici v sekci Programy pro školy.
Výsledky 1. ročníku soutěže "Netopýří výzkumníci" [30.11.2022]
Prvního ročníku soutěže o nejlepší blogový příspěvek z večerní výpravy za netopýry, která probíhala od 6. června do 31. října 2022 v rámci stejnojmenného vzdělávacího programu "Netopýří výzkumníci" se zúčastnilo celkem pět dětských kolektivů. Hodnotící komise ČESON ocenila jako dva nejlepší příspěvky dětí ze školní družiny MŠ a ZŠ Na Beránku z Prahy 12 a z klubu ASK ČR při ZŠ Břidličná. Vítězům blahopřejeme a zasíláme malou odměnu. Všem zúčastněným kolektivům moc děkujeme za spolupráci. Podrobnější informace o výsledcích soutěže najdete zde. Všechny příspěvky a další podklady k programu "Netopýří výzkumníci" na webu napude.sousednetopyr.cz. Soutěž probíhala v rámci projektu spolufinacovaného Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Nová příručka "Opatrenia pre ochranu netopierov v podkroviach" [25.11.2022]
Jedna z našich nejbližších partnerských organizací, Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku, vydala podrobnou příručku zaměřenou na problematiku ochrany netopýrů na půdách. Publikace vychází z metodických listů ČSOP, zpracovaných Danielem Horáčkem v roce 2021 (viz zde), jeho doporučení jsou doplněna množstvím dalších praktických příkladů ze Slovenska. Příručka je volně ke stažení na webu projektu Bat4Man, a to ve slovenském a v anglickém jazyce.
Zemřel Jiří Flousek - zakládající člen ČESON [18.11.2022]
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 14. listopadu 2022 opustil naše řady zakládající člen ČESON, vynikající zoolog a výborný kamarád RNDr. Jiří Flousek, Ph.D. Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem pozůstalým a budeme vždy vzpomínat! Poslední rozloučení s Jirkou proběhne v klášterním kostele ve Vrchlabí v pátek 25. listopadu 2022.
V rámci akce "Náš soused je netopýr" bylo předáno dalších pět plaket [10.11.2022]
Během letních a podzimních měsíců bylo předáno dalších pět památečních plaket v rámci akce "Náš soused je netopýr". Ocenění převzal pan Jiří Doležal s rodinou z Nespek, manželé Hájkovi z Roztok u Křivoklátu, rodina Černých z Prahy, rodina Svobodových z Brna a pan Gajdůšek s rodinou ze Želechovických pasek na Zlínsku. Všichni ocenění mají ve svých domech či chatách úkryty letních kolonií netopýrů. Za vstřícný přístup k okřídleným sousedům jim patří velký dík! Podrobnější informace najdete zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Seminář o ochraně netopýrů a ptáků v nelesní zeleni - Praha [31.10.2022]
Pracovníky úřadů, správce parků, arboristy a všechny další zájemce zveme na podzimní seminář "Péče o stromy s ohledem na ptáky a netopýry", který se uskuteční v budově pražského magistrátu v úterý 22. listopadu 2022. Představeny budou nejen obecné zásady šetrné péče, ale i konkrétní příklady dobré praxe z Prahy a Olomouce. Podrobnosti a odkaz pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář pořádá ČESON ve spolupráci s ČSO, v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Seminář o ochraně synantropních živočichů při stavebních úpravách budov - České Budějovice [3.10.2022]
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s ČESON zvou na vzdělávací seminář, který se uskuteční v úterý 25. října 2022 v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Na programu budou přednášky o ochraně ptáků a netopýrů při stavebních úpravách, včetně problematiky řešení kolizí ptáků se skleněnými plochami. Podrobnosti v pozvánce. Seminář se koná v rámci projektu Okřídlení sousedé, podpořeného grantem z Norských fondů.
Netopýří večírky online pokračují v říjnu [28.9.2022]
Zveme vás na další Netopýří večírek online! Víte, že někteří netopýři podnikají každoroční sezónní migrace na vzdálenost téměř 2 000 km? Jakými metodami lze tento fenomén zkoumat, kudy vedou tradiční migrační koridory a co při tom netopýry ohrožuje? To vše se můžete dozvědět v dalším díle Netopýřích večírků online, který proběhne v úterý 18. října od 18:00 hod. na platformě ZOOM. Přednášet bude Doc. Tomáš Bartonička, Ph.D. z Přírodověděcké fakulty MU Brno, ředitel ČESON. Podrobnější informace zde. Přehled dalších říjnových akcí s netopýry najdete v kalendáři.
Chiropterologický seminár 2022 [19.9.2022]
Kolegové ze Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) zvou na Chiropterologický seminár, který se koná ve dnech 14. - 15. října 2022 v obci Krásnohorská Dlhá Lúka (NP Slovenský kras). Bližší informace a registrační formulář jsou k dispozici na webu SON.
Výzkumnický batůžek nově k dispozici také v Třeboni [10.9.2022]
V rámci vzdělávacího programu ?Netopýří výzkumníci? bylo od 5. září spuštěno další výpůjční místo. Školní kolektivy a další organizované skupiny, které si chtějí vyzkoušet náš výzkumnický batůžek s ultrazvukovými detektory a dalším vybavením pro pozorování netopýrů v přírodě, si ho mohou po dohodě zapůjčit v Třeboňské záchranné stanici. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách programu.
Akce s netopýry v září a říjnu [27.8.2022]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry je pro veřejnost připravena na přelom léta a podzimu celá řada dalších akcí. Blíže se seznámit s netopýry můžete v infostáncích v Poodří na Tour de aleje, v ZOO Olomouc, dále na večerních exkurzích v pražské Stromovce, v infostánku na Dnech stromů v Kunratickém lese, na Sousedském moštování ve Vojanových sadech nebo ve Zlíně na Stromových slavnostech. V Pevnosti poznání v Olomouci a v Chlumu u Třeboně budou netopýři součástí halloweenských oslav. Do konce září probíhá výstava o netopýrech v Praze v Toulcově dvoře a do konce října v Kynšperku nad Ohří. Sledujte kalendář akcí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2022 [5.8.2022]
Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky více než 40 akcí, které se konají od 11. srpna do 1. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří geocachingová série má již 10 000 logů! [1.8.2022]
Během prázdnin překonala geocachingová série "S Drákulou v netopýřím světě" pomyslnou hranici 10 000 návštěv. Série 10 kešek, umístěných na zajímavých netopýřích lokalitách ve středních a jihozápadních Čechách, je v provozu pět let a po celou dobu se setkává s velkým zájmem hledačů. Od konce roku 2021 je navíc k dispozici nová bonusová mystery keš. V listingu každé kešky zanechal hrabě Drákula zajímavé poselství. Stačí jen vyrazit na výlet a hledat. Více na webu napude.sousednetopyr.cz .
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní putuje dále [25.7.2022 ]
Putovní výstavu "Netopýři tajemní a zranitelní", která představuje rozmanitost netopýrů žijích v ČR a úskalí jejich soužití s člověkem, můžete během léta a podzimu 2022 zhlédnout v Praze v Toulcově dvoře a v Kynšperku nad Ohří. Podrobnosti v kalendáři akcí.
Nový vzdělávací program "Netopýří výzkumníci" [7.6.2022]
Tento týden jsme spustili nový vzdělávací program pro školy, zájmové kroužky a další organizace, které se věnují práci s dětmi. Učitelé a lektoři si mohou zdarma zapůjčit výzkumnické batůžky, které obsahují potřebné vybavení pro pozorování a určování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů, a vyrazit s dětmi na dobrodružnou večerní vycházku. Aktuálně jsou batůžky k dispozici ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy, v přípravě jsou ale i další výpůjční místa v Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Brně. Podrobnější informace najdete na webu. Aktivita je součástí projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Prožijte červen a červenec s netopýry [31.5.2022]
Na přelom jara a léta jsme ve spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi připravili řadu akcí pro veřejnost, kde se můžete potkat a blíže seznámit s netopýry i dalšími synantropními živočichy. Přijďte za námi do Prahy na Veletrh vědy, na hrad Lukov u Zlína, na muzejní noc v Soběslavi nebo do Vraného nad Vltavou. Proběhnou také dvě večerní netopýří vycházky do pražských parků a celá série exkurzí za okřídlenými sousedy (ptáky a netopýry) na různých místech na Moravě a v Praze. Případně sledujte speciální červnový díl Ornitologa na drátě, který bude věnovaný ptákům a netopýrům obývajícím půdy. Podrobnější informace o všech akcích najdete zde. Srdečně vás zveme!
Terénní setkání ČESON 2022 [3.5.2022]
Po několikaleté pauze srdečně zveme všechny členy na tradiční terénní setkání, které se uskuteční ve dnech 24.-26. června 2022 ve Václavově u Oskavy (okr. Šumperk). Veškeré informace o programu, ubytování i přihlášení najdete v pozvánce.
Zachránění netopýři rezaví z Plzeňska opět na svobodě [2.5.2022]
V sobotu 30.4.2022 jsme ve spolupráci se záchrannou stanicí DESOP Plzeň vypustili zpět do přírody 45 zachráněných netopýrů rezavých. Jednalo se o zvířata, která na podzim omylem zalétla škvírou v okně do soukromého bytu v zatepleném panelovém domě, kde vzhledem k nepřítomnosti majitele na delší dobu uvízla. Díky spolupráci správce budovy, záchranné stanice v Plzni a ČESON se po zimě strávené v umělém zimovišti podařilo tyto výkonné lovce hmyzu navrátit do volnosti. Více se dozvíte v tiskové zprávě.
Pozvánka na seminář k programu Netopýří výzkumníci  [28.4.2022]
Připravujeme nový vzdělávací program pro základní a střední školy a další organizace, zaměřený na pozorování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Pro učitele, lektory ekocenter, vedoucí kroužků i ostatní zájemce pořádáme ve středu 25. května 2022 v pražské Stromovce instruktážní seminář, na kterém se naučí pracovat s detektorem a seznámí se s možnostmi využití netopýřích výzkumnických batůžků pro zpestření výuky i dalších aktivit s dětmi. Podrobnější informace o programu semináře a přihláška v pozvánce. Seminář se koná v rámci projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Mezinárodní seminář Netopýři Sudet [26.4.2022]
Srdečně zveme všechny zájemce na mezinárodní seminář věnovaný výzkumu a ochraně netopýrů v oblasti Sudet, který pořádá kolega Daniel Horáček. Tato tradiční akce se uskuteční ve Frýdlantu v Čechách 9. - 11. září 2022. Podrobnější informace a přihláška v pozvánce.
První jarní akce pro veřejnost [12.3.2022]
Srdečně zveme na první letošní akce pro veřejnost - například na Probouzení netopýrů do Javoříčských jeskyní v sobotu 26.3. nebo na další díl ze série Netopýřích večírků online - tentokrát o netopýřích námluvách, který proběhne v úterý 5.4. Následuje Den Země v Říčanech 24.4., víkend otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM v Praze 30.4., superhrdinové v science centru VIDA! v Brně 30.4., a zahájení návštěvnické sezóny v třeboňské záchranné stanici 7.5. Bližší informace a další program najdete v Kalendáři akcí.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON [7.3.2022]
Zveme všechny členy na valnou hromadu ČESON, která se uskuteční jako výjezdní víkendová akce ve dnech 20.-22. května 2022 v Lednici (okr. Břeclav). Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Webinář "Strom jako biotop v arboristické praxi" [14.1.2022]
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) pořádá dne 3.2.2022 odborný webinář, zaměřený na ochranu živočichů při arboristických zásazích i komplexních úpravách parků. Přednášet budou rakouský stromolezec Stefan Knöpfer, ing. Alice Dědečková z odboru ochrany prostředí MHMP a dr. Eva Cepáková z ČESON. Webinář je určen pro arboristy, pracovníky ochrany přírody, správce zeleně, pedagogy a studenty odborných škol, ale i další zájemce. Podrobnosti zde. Přednáška "Obnova pražské Stromovky s ohledem na výskyt netopýrů a dalších chráněných živočichů" se koná v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.